Hasiči se kvůli orkánu v Libereckém kraji nezastavili, silný vítr bude foukat i dnes

LIBERECKÝ KRAJ – Česko se druhým dnem potýká se silným větrem. Není už tak silný jako v pondělí, stále ale působí problémy v dopravě a dodávkách elektřiny. Silný vítr má foukat dnes do večera a ještě i zítra, kdy bude o něco slabší.

Podle předpovědi meteorologů by dnes měl mít vítr v nárazech 55 až 90 kilometrů v hodině, na horách může dosahovat až rychlosti 110 kilometrů. V Libereckém kraji mohou být problémy v dopravě. „Vlivem opatrné jízdy nebo při zastavení před spadlými stromy může docházet ke zpoždění vlaků a autobusů v Libereckém kraji,“ uvedl koordinátor veřejné dopravy v kraji společnost Korid LK. Zpoždění měly ráno vlaky mezi Turnovem a Mladou Boleslaví nebo na trati z Doks na Rumburk. Pro motoristy je uzavřená silnice III. třídy v Manušicích na Českolipsku. Silničáři varují, že větve z popadaných stromů mohou být i na dalších silnicích. Na některých komunikacích v kraji se vyskytuje ledovka. Na horách se budou místy tvořit sněhové jazyky.

Nezastavili se v souvislosti s orkánem Sabine v Libereckém kraji především hasiči. První událost evidovali již v neděli navečer, do půlnoci vyjeli k 30 událostem. Jednalo se zejména o popadané stromy a větve, které blokovaly provoz na silnicích. Nejvíce událostí řešili hasiči v oblasti Frýdlantského výběžku, v průběhu dne však situace gradovala v celém kraji. Silnice II/592 z Kryštofova Údolí na Andělskou horu byla zcela uzavřena z důvodu spadlých stromů přes celou komunikaci. V Raspenavě vyjeli hasiči ke spadlému stromu na rodinný dům, jehož odstranění řešilo město spolu s dobrovolnou jednotkou.

„Do pondělního dopoledne vyjeli hasiči již k 85 událostem spojených se silným větrem. Bez proudu v Libereckém kraji bylo k 10. hodině 882 lidí. Zasaženy byly oblasti Kryštofova Údolí, Benešova u Semil a Českolipska,“ uvedla mluvčí hasičů Lucie Hložková.

Ve 12 hodin udeřil orkán Sabine ve druhé vlně a operační středisko bylo doslova zahlceno volajícími. Během chvíle hasiči řešili 140 událostí. Jednalo se zejména o popadané stromy přes komunikaci, v některých případech byla komunikace zcela nebo částečně neprůjezdná. V souvislosti s orkánem došlo po pádu stromu ke zranění ženy ve Starých Splavech, druhá žena byla zraněna v důsledku dopravní nehody v České Lípě. Objevily se také případy utržených nebo poškozených střech rodinných domů, garáží nebo průmyslových objektů. Hasiči řešili popadané stromy na dráty elektrického vedení nebo na železniční koleje. „Mimořádné události po celém kraji řešilo více než 900 hasičů. Ke včerejší 16. hodině řešili hasiči více než 300 událostí,“ dodala mluvčí Hložková.

Foto: HZS LK