Rouškový paradox. Když je potřeba, nenosí roušky nikdo. A když není, kupují si je všichni

Ilustrační foto

Roušky v lékárnách byly ještě před pár dny beznadějně vyprodány, situace v e-shopech byla obdobná. Nyní, pokud máme štěstí, na ně již v některých lékárnách narazíme. Lidé je totiž skupují ve velkém ve snaze ochránit se před případnou nákazou koronavirem. Vzhledem k tomu, k čemu jsou však běžné roušky určeny, dá se říci, že toto chování není úplně logické. Jsme ochotni nosit roušky, když je nutně nepotřebujeme. Avšak v situacích, kdy je zcela na místě, abychom je nosili, nenosí je nikdo.

Koho rouška vlastně chrání

Běžnou papírovou roušku koupíme v lékárně přibližně za tři koruny. Pokud si připlatíme, můžeme si pořídit také sofistikovanější roušky, které díky svému řešení lépe přiléhají, lépe se v nich dýchá či mají větší nepropustnost. V drtivé řadě případů mají však jedno společné – pomáhají chránit okolí před nemocným člověkem v roušce. Z toho plyne, že před nákazou zvenčí nás neochrání, jak se mylně domníváme.

Co se obecně o rouškách neví

Rouška totiž primárně zabraňuje šíření infekce směrem zevnitř ven. Laicky řečeno, pokud člověk kýchne, bacily se šíří kapénkami (proto kapénková infekce) klidně až do vzdálenosti  1,5 m. Právě rouška kapénky poněkud zastaví v jejich bujarém rozletu. Obecně se neví, že roušky zpravidla zachytí bakterie, nikoli však viry, protože ty mají mnohem menší velikost, takže rouška jim není dostatečnou zábranou. Nemůžeme si tudíž myslet, že pokud bychom byli v blízkém kontaktu s virovou nákazou, tedy i koronavirem, že nás rouška ochrání. Dá se předpokládat, že pouze o něco sníží pravděpodobnost přenosu nákazy. Dalším nedostatkem roušek, a to zejména papírových, je to skutečnost, že v průběhu našeho dýchání zvlhnou, čímž se zvýší jejich propustnost.

Jak se chránit před koronavirem

Pokud chceme ochránit sami sebe před nákazou, včetně koronaviru, musíme si pořídit respirátor. Avšak ne každá lékárna ho má v sortimentu, proto je lépe obrátit se na specializované e-shopy, které momentálně většinou naskladňují beznadějně vyprodané zásoby. Navíc nemůžeme koupit první respirátor, který uvidíme. Pro maximální účinnost se musí jednat o filtrační třídu FFP3, nejlépe s výdechovým ventilem.

Kdy nosit roušku?

Je tedy jasné, že při akutním šíření koronaviru by nám rouška určitě nepomohla tak, jak jsme ve své neznalosti očekávali. Nicméně vzít si roušku je naprosto na místě, pokud jsme nachlazení – kýcháme, kašleme či posmrkáváme na celé kolo. Totéž platí, máme-li dokonce chřipku. Je to akt naší ohleduplnosti vůči okolí v práci, v tramvaji nebo obchodě. Je smutné, že existenci roušek jsme objevili až s příchodem nebezpečně agresivního koronaviru, přitom jsme je v určitých situacích měli používat už dávno.