Voodoo: Osobnosti dvou zřejmě nejvýznamnějších čarodějek ukázaly také dvě rozporné tváře voodoo

Panenky voodoo

V New Orleansu v USA se nachází hřbitov St. Louis. Mezi mnoha mauzolei leží na tomto krásném hřbitově také královna voodoo Marie Laveauová. Říká se, že jestliže navštívíte její hrobku s přáním a obětinou (měla ráda kupříkladu sladké), pravděpodobně se vám splní, takovou měla mít moc.

Pestrý život, pestré spektrum zájmů

Marie Laveauová se narodila v roce 1794 jako svobodná míšenka a zemřela v roce 1881. Lidé si jí vážili a zároveň se jí i trochu báli. Stala se živoucí legendou a po její smrti k její hrobce dodnes přicházejí poutníci.

Marie byla zbožná katolička, denně chodila na mši, ale zároveň se stala nejslavnější a nejmocnější kněžkou voodoo v New Orleansu.

Léčila zdravotní potíže, lidé ze všech vrstev společnosti ji vyhledávali, aby jim pomohla hledat milence či milenky, udržet si je nebo se jich zbavit.

Ve věku 25 let se provdala za Jacquese Parise, který ovšem po půl roce záhadně zmizel. Poté žila jako družka ve společné domácnosti s Christopherem Glapionem a porodila mu 15 dětí. Nejmladší z nich, také Marie, kráčela v matčiných šlépějích.

Sídlo Rose Hall – hrůzovláda voodoo čarodějky nad otroky

Jiným případem než Marie byla majitelka velkolepého plantážnického sídla Rose Hall na Jamajce.  Jmenovala se Annie Palmerová. Dodnes tu prý mátožně obchází tato žena, zběhlá ve voodoo – to ale nebyl její prohřešek – chovala se velmi krutě.

Byla zběhlá ve voodoo už odmalička

Rose Hall bývalo jedním z nejkrásnějších jamajských plantážnických sídel – nyní je prodchnuto čarodějnými příběhy, které všechny spojuje jedna postava, a to Annie. Angličanka vychovaná na Haiti starou kreolskou chůvou, která  ji naučila čarodějnictví. Když dospěla, přestěhovala se na Jamajku a vzala si Johna Palmera, majitele plantáže Rose Hall.

Už několik měsíců po svatbě si začala Annie brát do lože otroky – její manžel ji však přistihl a potrestal ji jezdeckým bičíkem. Annie se pomstila poněkud neúměrně – zabila ho otrávenou kávou. Nyní jí jako dědičce připadlo celé sídlo a mohla začít její hrůzovláda.

Annie prý nechala zabíjet všechny otroky, milence i nápadníky, kteří ji rozčilovali nebo nudili.  Její krutost ji spolu se zvěstmi o tom, že koketuje s voodoo, vynesly přezdívku “Čarodějnice z Rose Hall”.

Osudová chyba

Neměla strach a myslela si zřejmě, že může vše. Ovšem její nepřemožitelnost netrvala věčně. Udělala osudovou chybu, když uvalila klatbu na Millicent, vnučku místního šamana. Annie totiž usilovala o Roberta Rutheforda, který miloval právě Millicent. Dívka ale začala pomalu chřadnout. Když se to její děd dozvěděl, za podpory početného davu otroků Annie zardousil.

Annie byla i se všemi svými věcmi pohřbena na pozemcích sídla Rose Hall. Vypráví se, že byl vykonán i rituál “uklidnění ducha”, ale nebyl přesně dodržen předepsaný postup. A tak její duch nadále straší. Všichni další majitelé sídlo velmi brzy opustili nebo tragicky zemřeli. Sídlo tak zůstalo opuštěno.