Nárůst pozitivně testovaných se v Libereckém kraji zpomalil. Onemocnělo jedno školkové dítě z Jablonce

LIBERECKÝ KRAJ – Od začátku tohoto týdne přibylo v Libereckém kraji 10 nových laboratorně potvrzených případů COVID-19. Tři z těchto případů souvisí s ohniskem v podnicích v průmyslové zóně Liberec a navazující ubytovně, dva z nich odhalilo opakované testování v kolektivu ubytovny. Mimo toto ohnisko hygienici evidují několik jednotlivých případů a jejich aktivně vyhledané kontakty.

Koronavirem onemocnělo jedno dítě v mateřské škole v Jablonci nad Nisou. Nemá žádné klinické příznaky, jde o rodinný kontakt o den dříve diagnostikovaného pozitivního případu. „V MŠ jsme provedli epidemiologické šetření a vyhledali úzké kontakty, a to jak mezi dětmi, tak personálem. Těmto osobám jsme nařídili karanténní opatření a naplánovali odběry na PCR vyšetření. MŠ v tuto chvíli neprovozuje,“ říká ředitelka protiepidemického odboru Jana Prattingerová.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Od pátku 19. června do středečního odpoledne přibylo v Libereckém kraji 57 laboratorně potvrzených případů. Nejvíce nemocných bylo diagnostikováno na začátku tohoto období. Od 22. června přibývaly pouze jednotky případů denně, a to většinou úzké rodinné kontakty pozitivních osob.

Od počátku epidemie hygienici v kraji evidují celkem 261 potvrzených případů onemocnění COVID-19. Od 19. června bylo k odběru PCR vyšetření indikováno 765 osob.

„Současná epidemiologická situace v Libereckém kraji není důvodem k mimořádným opatřením, nicméně bych ráda zdůraznila osobní odpovědnost každého z nás. Chování jednotlivců má velký vliv na šíření většiny infekčních nemocí a nyní může mít rozhodující podíl na dalším vývoji situace,“ dodává Prattingerová.

„Stále platná zůstávají pravidla – důsledná hygiena rukou, respirační etiketa, dodržování odstupů, zvažování, jakých akcí se účastnit. Není-li možné dodržet bezpečnou vzdálenost, není chybou použít roušku, i když nošení roušek není již povinné,“ apeluje tisková mluvčí hygieniků Zuzana Balašová.

Ilustrační foto Shutterstock