Jaká je pravděpodobnost, že potkáte medvěda a jak ho zaplašit. Proč mívá medvěd výraz jako dobrák od kosti?

Ilustrační foto

Život mimo velká města a také chalupaření či chataření získává v poslední době na oblibě. Koronavirová pandemie tento trend ještě zesílila. Lidé vyhledávají přírodu stále více. Ve volné přírodě však můžeme narazit na dravé šelmy, z nichž největší a nejobávanější je v našich podmínkách medvěd. U nás se sice nestává příliš často, že by medvěd napadl člověka, ale pokud pojedete třeba na Slovensko, tam je již situace jiná. Loni se ve Vysokých Tatrách medvědi doslova přemnožili. Vyhledává medvěd člověka záměrně jako svou kořist? Co dělat a nedělat, když na něho narazíte?

Medvěd je plaché zvíře, ale existují i výjimky

Medvěd je ve své podstatě podobně jako ostatní šelmy žijící u nás (např. rys nebo vlk) plaché zvíře. Setkání s člověkem rozhodně nepatří k jeho zvířecím snům. Za běžných okolností se člověku raději vyhne. Jiná je ovšem situace, když ho člověk překvapí v těsné blízkosti a medvěd se cítí ohrožen. Velice nebezpečné je setkání s medvědicí, pokud má mláďata. Tehdy bude útočit ze strachu o ně. Může se ovšem stát, že medvěd svou přirozenou plachost ztratí a přestane se lidí bát. Takový kus může být velmi nebezpečný a někdy může být dokonce schválen jeho odstřel. Typicky se jedná o zvířata, která se naučila vybírat odpadkové koše a kontejnery, aby si bezpracně smlsla na zbytcích jídla. Upřímně řečeno, na vině jsme ovšem my, lidé, protože vyhazujeme zbytky jídel do popelnic nebo v přírodě. Může se stát, že medvěd zavětří nějakou pochoutku i v zaparkovaném autě, protože má výborný čich, proto je lepší v “medvědích” lokalitách nenechávat v autě žádné medvědí „pamlsky”.

Medvědi na Slovensku a u nás

Na Slovensku nejsou střety člověka s medvědem ojedinělou záležitostí. Uvádí se, že v r. 2015 se jejich počet v zemi pohyboval v rozmezí 1023 až 1489 kusů. Loni se ocitly ve vážné situaci Vysoké Tatry, kde se medvědi přemnožili. Jejich primátor vyjádřil obavy o životy obyvatel a turistů. Zatímco v roce 2010 byl ve Vysokých Tatrách nahlášen výskyt 97 medvědů, loni jejich počet přesáhl 700 kusů. Nejčastěji se jednalo o Starý a Nový Smokovec a Tatranskou Lomnici.

Na území naší republiky to s medvědy není vůbec tak „slavné“. Medvěd byl považován za plně vyhynulého (vyhubeného) už v 2. ½ 19. století, přičemž nejdéle se vyskytoval na Šumavě. Na Moravě se udržel o něco déle, a to až do 19. století. V Beskydech se začal opět vyskytovat až v 70. letech 20. století. Největší šanci potkat ho máte na moravské straně Karpat (např. v Javorníkách nebo Moravskoslezských Beskydech), kam proniká ze Slovenska. V současnosti je medvěd hnědý v naší zemi považován za kriticky ohrožený druh a je přísně chráněný.

Medvědí návštěvy v civilizaci

Loni poctil medvěd svou osobní návštěvou například malebnou obec Krásná pod Lysou horou. Nejednoho chataře zamrazilo, když po příjezdu narazil na letáčky, které informovaly o tom, že v obci se vyskytuje medvěd, a radily, jak se při střetu s ním chovat. Medvěd byl dokonce spatřen i před obecním úřadem, kde se procházel. A tak se začalo říkat, že si tam šel pro občanku. Tu však nakonec nedostal a možná proto podnikl útok na včelí úly. Škodu na nich způsobil  opakovaně.

V květnu letošního roku byl pro změnu nahlášen výskyt medvěda, který rozbil včelí úly poblíž Horské chaty Ostrý nacházející se pod vrcholem stejnojmenné hory. Nebyla to letos první událost, medvěd například spáchal také škodu letos v dubnu v Krhové u Valašského Meziříčí. Loni vyplatil krajský úřad chovatelům užitkových zvířat přes 258 000 Kč za škody, které jim medvědí chlupáči z působili.

Jak medvěda zaplašit

Na mnohých fotkách medvěd vypadá jako poněkud přerostlý domácí mazlíček, a to díky svému roztomilému výrazu ve tváři. Ten však není dán jeho neskonalým dobráctvím, ale absencí mimických svalů. Jeho tvář tedy neodráží úplně čitelně jeho momentální rozpoložení.

Aby se vám medvěd obloukem vyhnul, je dobré být trochu hlučný. Nemyslí se tím ovšem, že byste měli v lese hulákat “jako na lesy”, stačí mluvit nahlas. Dokonce se prodávají speciální rolničky na medvědy (tzv. bear bells). Pokud by už došlo k tomu, že by se k vám medvěd nebezpečně přiblížil, existují speciální spreje na medvědy. Jedná se o investice 150 až 350 Kč. Tyto spreje v podstatě vytvoří mezi vámi a medvědem “stěnu” v podobě mlhy. Vaším cílem tedy není přímo zasáhnout medvěda, ale znemožnit mu přístup k vaší osobě, a tak docílit toho, že se vzájemně nesejdete, nýbrž rozejdete.