V Libereckém kraji se daří trasovat všechny kontakty. Bude nutné navýšit počet testů

LIBERECKÝ KRAJ – Na aktualizovaném semaforu rizika nákazy koronavirem se z Libereckého kraje zabarvily do zelena tři okresy – Liberecko, Jablonecko a Semilsko. Podle hejtmana Martina Půty ale stále platí, že situace v kraji je ve srovnání s ostatními místy relativně příznivá – region je mezi čtyřmi nejméně zasaženými kraji.

Dobrou zprávou je, že se Krajské hygienické stanici stále daří trasovat všechny kontakty. Od pondělí pomůže hygienikům dohledávat kontakty deset dobrovolníků z krajského úřadu. Od téhož dne začne v kraji fungovat i čtvrté odběrové místo – v českolipské nemocnici. „Denně jsme v našem kraji schopni provést 750 odběrů a testů. Chceme-li dál trasovat všechny kontakty, bude nutné toto množství navýšit,“ uvádí hejtman Půta.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V Libereckém kraji bylo evidováno od začátku epidemie celkem 813 pozitivně testovaných z celkového počtu 21 282 indikovaných, za posledních 24 hodin přibylo 42 případů. Aktivních případů k dnešnímu dopoledni je 323. Nejvíce případů za poslední den přibylo na Liberecku (21), v ostatních okresech to bylo shodně po 7 případech. Zemřelo 7 lidí.

K největšímu množství případů nákazy koronavirem dochází na jednorázových společenských, sportovních a kulturních akcích. Onemocnění se nevyhýbá ani školám. „V této chvíli evidujeme v našem kraji 22 škol, kterých se dotkla opatření související s výskytem pozitivní osoby. Jedna škola byla zavřena kompletně, na ostatních místech jsou v karanténě vždy konkrétní třídy,“ dodává hejtman.

K úspěšnému zvládnutí koronavirové epidemie může přispět každý, a to tím, že bude dodržovat pravidlo 3R, tedy nosit roušky, mýt si ruce a dodržovat dostatečné rozestupy. A hejtman Půta přidává ještě čtvrté R – rozum. Opatrnost je na místě, strach a panika nikoli.

Ilustrační foto: Shutterstock