Liberec podepsal s provozovatelem Skiareálu Ještěd ekologickou dohodu

LIBERECKO – Provozovatel lyžařského areálu na Ještědu, společnost TMR Ještěd, se zavázal k podpoře ochrany životního prostředí, výsadbě 20 hektarů lesa a dalším ekologickým opatřením a aktivitám. Společně s městem Liberec a organizací Městské lesy Liberec dnes uzavřel memorandum, které jasně deklaruje chránit přírodu na Ještědském hřebeni v souvislosti s rozšířením zdejšího sportovního areálu.

Memorandum navazuje na projekt JEŠTĚDÉLE, jehož cílem je výzva k ekologickému chování zejména firem a pozitivním příkladem představit cestu, jak zachovat přírodu pro další generace. Souhlas s memorandem vyjádřily další organizace, jako je Jizersko-ještědský horský spolek či Rodiče za klima. Během složitého procesu povolování výstavby nové sjezdovky Nová Skalka poskytovaly řadu konstruktivních připomínek. Ze vzájemných jednání vyplynuly především požadavky k udržitelnosti krajiny, které spolupracující strany považují za jednu z priorit.

O tom, že i přes výhrady ekologů bude možné na Ještědu zbudovat novou sjezdovku Skalka, jsme vás informovali ZDE. Vznik memoranda uvítaly i ekologické organizace, například iniciativa Rodiče za klima. Její zástupci prohlásili, že v případě naplňování memoranda nebudou výstavbě Nové Skalky bránit. Městské lesy Liberec již vytipovaly polovinu vhodných ploch k zalesnění.

Primátor města Jaroslav Zámečník ocenil snahu najít porozumění při společném využití sportovního areálu a intenzivnější ochraně přírody. „Podpis memoranda považuji za veřejný závazek. Jsem rád, že se k tomuto důležitému tématu vedla konstruktivní diskuze, a to nejen s městem Liberec, ale i s dalšími zejména ekologickými organizacemi. A že jsme byli schopni se dohodnout. Rozumím záměru modernizace sportovního areálu a současně respektuji názor ochránců přírody. Vždy ale budu usilovat o to, aby jakákoliv aktivita tomuto místu nijak neubližovala,“ řekl primátor Jaroslav Zámečník.

Podpisem memoranda bylo dohodnuto, že TMR Ještěd do konce roku 2023 osadí na svoje náklady 20 ha nového lesa na území města Liberec, z toho 10 ha na nezalesněných pozemcích a 10 ha jako dosadbu stávajících lesních ploch zničených z důvodu kůrovcové kalamity, to vše samozřejmě v součinnosti spolupracujících subjektů a ekologických aktivit. Pozemky vhodné k zalesnění společně určí statutární město Liberec a Městské lesy.
Dále TMR Ještěd navrhuje využít část nájemného ve výši milion korun, které každoročně platí městu Liberec, na ekologická opatření realizovaná městem na základě doporučení Rady pro klima.
TMR Ještěd rovněž věnuje každému lyžaři sezónkáři, který šetrně zachází s vodou a elektrickou energií a prokáže se meziročním poklesem spotřeby elektřiny nebo vody, případně systémem na zadržování vody, dárek v podobě 3 celodenních skipasů.
TMR Ještěd se zavazuje pořádat každoročně akci Zelený Ještěd, kde se společně s občany uklízí svahy Ještědu od odpadků.
TMR Ještěd deklaruje svoji podporu aktivit města Liberec a Městských lesů Liberec pod názvem Revitalizace lesů na Ještědu z dotačního programu, který umožní dosadit 90 ha pozemků stromy.
TMR Ještěd rovněž deklaruje, že v rámci svých záměrů modernizace Skiareálu Ještěd neplánuje pokračovat v rozšiřování na území Lesů České republiky.

Foto: OnTheSnow.cz a Statutární město Liberec