KORONAVIRUS: Andrej Babiš vyzval Prymulu k rezignaci, příp. jej odvolá. „Nelze kázat vodu a pít víno,“ uvedl

Zdroj: Twitter

Česko – V Česku od středy platí poměrně přísná protiepidemická opatření. Nespočet obchodů, ale také provozoven služeb muselo být uzavřeno, fungovat nesmí ani restaurace. Republikou tak nyní hýbe kauza ministra zdravotnictví Romana Prymuly, kterého deník Blesk vyfotil, jak vychází v nočních hodinách z restaurace (která měla být uzavřena) a ještě k tomu bez roušky. Navíc ve společnosti 1. místopředsedy ANO, Jaroslava Faltýnka…Premiér Andrej Babiš tak dnes na mimořádné tiskové konferenci uvedl, že oba muže vyzve k rezignaci.

Po zveřejnění inkriminujících fotografií Prymula argumentoval, že když na schůzku mířil, nevěděl, že se bude konat v restauraci. Předmětem jednání pak bylo řešení epidemiologické situace. Za jedinou svou chybu pak Prymula označil to, že si roušku nevzal na cestu k autu. „Myslím, že jsem toho moc neprovedl. Byl jsem na ministerstvu do 21.30, pak jsem byl pozván na tu schůzku, není pravda, že bych tam byl bez roušky, do salonku, kde se ta schůzka konala, jsem šel s rouškou,“ uvedl Prymula v rozhovoru pro Respekt. „Jestli jsem něco porušil, bylo to to, že jsem roušku neměl, když jsem nasedal do auta. Jestli si to veřejnost přeje, tak klidně rezignuji. Jen jsem ale dojel na jednání, které bylo v salonku restaurace, nejel jsem tam za účelem stravování, ale za účelem jednání. Po dobu jednání jsme roušky samozřejmě neměli, v momentu, kdy máte na stole nějaký nápoj, tak ty roušky nejsou. Byla tam káva a další věci, po dobu jednání roušky většinově nebyly,“ přiznal také ministr zdravotnictví.

Jelikož se samozřejmě záhy po zveřejnění informace o tom, že Prymula opatření, která sám vyhlásil, nedodržuje, začala množit prohlášení o naprosté nedůvěryhodnosti jeho osoby, rozhodl se premiér, že Prymulu vyzve k rezignaci. „Požádal jsem pana ministra o rezignaci, pokud tak neudělá, tak ho odvolám. Pana Faltýnka jsem požádal o rezignaci na místo prvního místopředsedy hnutí,“ uvedl na mimořádně tiskové konferenci Babiš s tím, že je z Prymulova jednání v šoku. „Vyžadujeme-li od lidí, aby dodržovali pravidla, nosili roušky dokonce i v autě a komplikujeme jim život tím, že jsme zavřeli restaurace, obchody, omezujeme pohyb, musíme jít příkladem. Taková chyba se nedá omluvit a mně je úplně jedno, co a proč tam pan ministr Prymula s panem Faltýnkem dělali. Nemůžeme kázat vodu a pít víno,“ shrnul Babiš.

Babiš pak má dle vlastních slov v plánu ještě dnes situaci vyřešit, údajně odpoledne navštíví prezidenta v Lánech a bude hledat na post ministra zdravotnictví náhradu. Jména možných kandidátů zatím známa nejsou, jak ale Babiš uvedl, není čas na prodlevu v tom, aby ministerstvo nemělo ministra. Ačkoliv je ale zřejmé, že Prymula o post ministra zdravotnictví přijde, Babiš (ale ani ministr vnitra Hamáček) nevyloučil další spolupráci na odborné úrovni. V každém případě Babišovým cílem je mít nového ministra zdravotnictví již na pondělním jednání vlády.

Důsledky z celé kauzy chce vyvodit také magistrát hl. m. Prahy. Jak již informoval primátor Hřib, magistrát povede správní řízení s právnickými a fyzickými osobami ve věci porušení vládních nařízení týkajících se restaurace Rio’s, kde se schůzka ministra zdravotnictví konala. „I když si zjevně někdo myslí, že někteří lidé jsou si rovnější, pravidla tady stále platí pro všechny stejně,“ uvedl.