KORONAVIRUS: Prymula oznámil, že nepochybil. Odstoupit nehodlá

Zdroj: online vysílání

Česko – Ačkoliv s ohledem na kauzu ministra Prymuly, kdy byl zachycen fotografy, jak v době platných protiepidemických opatření opouští v noci ze středy na čtvrtek restauraci na pražském Vyšehradě, panovala všeobecná shoda, že by měl z funkce odstoupit, on sám jakoukoliv vlastní chybu odmítá a oznámil, že nerezignuje. Vše je tak nyní v rukou premiéra. Ten sice avizoval, že Prymulu případně odvolá, problémem však je, že přiznal, že prezident Zeman nad tímto krokem „vyjádřil pochybnost“…

Na dnešek byl sice původně plánován brífink ministerstva zdravotnictví shrnující aktuální epidemiologickou situaci, fotografie Romana Prymuly, jak v nočních hodinách a bez roušky opouští prostory restaurace, však kompletně změnily plán. Premiér Babiš již dopoledne vystoupil s mimořádným prohlášením, že Prymulovo pochybení je pro něj šokem a katastrofou, dodal také, že pokud Prymula neodstoupí, sám jej odvolá. Kromě toho ale také přiznal, že s tímto záměrem, s nímž již seznámil i prezidenta, Zeman zrovna nesouhlasí. Ačkoliv pak bylo očekáváno, že na mimořádném brífinku Prymula oznámí svou rezignaci, nestalo se tak.

„Stojím tu jako člověk, který vypadá, že káže vodu a pije víno. Nesmírně důležité je dodržování symbolů, lidé, kteří vydávají opatření, by je měli dodržovat. Na základě obrázků v Blesku to vypadá, jako bych něco porušil. Nic jsem ale neporušil. Byl jsem na ministerstvu do půl desáté, obdržel jsem výzvu od pana Faltýnka, abych se zúčastnil schůzky. Odjel jsem v roušce, dojel na Vyšehrad a šel přes restauraci do soukromých prostor vyšehradské kapituly. Tam proběhlo jednání, byl jsem s panem Faltýnkem a panem Havrlatem z ostravské nemocnice. Nebylo nic porušeno, nejednalo se o restauraci. Když jednání skončilo, vracel jsem se přes prostranství venku, byl jsem tam sám, bez roušky, když jsem sel do auta, roušku jsem si vzal,“ popsal průběh problematického jednání Prymula. Vyšehradská kapitula se přitom nachází cca 200 metrů od inkriminované restaurace (o níž doposud všichni hovořili jako o místo setkání) a není přesně jasné, kde se tedy schůzka konala. Podle Prymulových slov pak byla předmětem jednání vyhlašovaná opatření a také otázka komunikace. Řešila se údajně také problematika testování. „Prohlašuji, že jsem nic neporušil, já sám rezignovat nehodlám,“ uzavřel.

Jan Bartošek (KDU-ČSL) pak v reakci na Prymulův projev uvedl, že se jedná o „pohádku o královně Koloběžce první“. „Přesně to se dělo v devadesátých letech, ministr jede a schůzku a neví kam, to jsou mafiánské praktiky. Ministr má snad svou kancelář, proč tedy chodí po hospodách? Nevěřím tomu vysvětlení, zejména v souvislosti s tím, když navíc pan Faltýnek figuruje v kauze Stoka,“ shrnul.

Situace se tak poměrně zkomplikovala. Premiér Babiš má totiž v 16.00 schůzku s prezidentem, na ní mu chtěl dle vlastních slov již představit nového kandidáta na pozici ministra zdravotnictví. S ohledem na to, že Zeman ale nad odvoláním Prymuly již podle Babiše vyjádřil pochybnost, není úplně přesně jasné, co se bude dále dít (vzpomenout lze totiž např. na situaci někdejšího ministra kultury Staňka, jehož odvolání se také Zemanovi nelíbilo, a tak tento proces oddaloval).

Nyní je tak hlavní otázkou, co je větším oslabením celého systému – zda to, když na postu ministra zdravotnictví zůstane Prymula, jehož důvěryhodnost je nyní nejen v očích veřejnosti prakticky nulová, nebo když se na jeho pozici bude hledat jiný kandidát. „Nejhorší by bylo, kdyby nyní vznikl nějaký hradní boj o Prymulovo setrvání,“ uvedl pak Jan Farský (STAN). Podle Miroslavy Němcové (ODS) pak aktuální situace, kdy Prymula odmítl odstoupit, znamená „válku mezi Babišem a Zemanem“. Jak doplnila Olga Richterová (Piráti), aktuální situace nemá žádné rozumné řešení. „Stále doufám, že zodpovědnost za to, abychom zvládli koronavirus, prezidentovi nedovolí, aby se zachoval podobně jako v minulosti. Premiér Babiš by ale měl domluvit i panu Faltýnkovi, odvolání z pozice 1. místopředsedy ANO je jen plané gesto, pokud zůstane předsedou poslanecké klubu,“ shrnula.

Konkrétně ministra přitom může odvolat jen prezident, a to na návrh premiéra. Co lze očekávat od hlavy státu, si aktuálně málokdo troufá odhadovat.