KORONAVIRUS: Zákaz volného pohybu, omezení prodejní doby obchodů – poslední opatření před tvrdým lockdownem platí od středy

Zdroj: online vysílání

Česko – Navzdory očekáváním, že již zavedená opatření přispějí ke snížení nárůstu nových pacientů s covid-19, počty diagnostikovaných stále rostou. Až třetina všech provedených testů je pozitivní, kapacity nemocnic se zaplňují, proto vláda přichází s další sadou opatření, která jsou v podstatě poslední možností před zavedením tvrdého lockdownu.

„Opatření, která tu byla v posledních 14 dnech, se projevila jen velmi nepatrně. Když mapujeme celkové výsledky mobility, vidíme, že neklesla tak, jak se čekalo. Opatření, která byla ověřena během první vlny, teď fungují mnohem méně, ochota se jim podrobovat je velmi nízká, reprodukční číslo R se pohybuje v hodnotách, které nejsou příznivé, vidíme růst přes 1 a blížíme se k hladinám ohrožujícím kapacity zdravotního systému,“ shrnul aktuální stav ministr zdravotnictví Roman Prymula. Dle jeho slov je navíc v populaci velmi vysoká virová nálož a lze předpokládat, že až půl milionu lidí je covid-pozitivních.  A to je cca třikrát tolik, kolik je prozatím covid-pozitivních reálně diagnostikovaných.

Proto se vláda rozhodla přistoupit k dalším omezením. Těmi stěžejními jsou v prvé řadě zákaz volného pohybu osob v čase od 21.00 do 4.59 a také další omezení provozní doby maloobchodu, a to s účinností od středy.

V případě zákazu volného pohybu osob, který bude prozatím platit do 3. 11., samozřejmě budou platit také různé výjimky, opatření se tedy nebude týkat nutných cest do zaměstnání, ze zaměstnání, cest za neodkladnou lékařskou péčí apod. Specifická výjimka pak platí pro pejskaře, ti mohou své psy venčit bez omezení, ovšem do maximální vzdálenosti 500 metrů od domova.

Podle slov Romana Prymuly pak bude zavedeno také opatření týkající se přikázání home-office všude tam, kde je to organizačně možné, a mělo by se týkat celé struktury státních, veřejných i soukromých podniků.

Ministerstvo zdravotnictví také plánuje od příštího týdne realizovat plošné testování v domovech pro seniory a zařízeních sociálních služeb, a to tzv. antigenními testy. Pokud bude v daném zařízení odhalena nákaza, budou klienti testováni PCR testy. Zároveň také budou připraveny kapacity pro oddělení těch, kteří jsou pozitivní, a těch, co nikoliv. Posledním opatřením ministerstva zdravotnictví je pak systematické odložení elektivních výkonů tak, jak to bude možné, aby lůžka byla k dispozici pro covid-pozitivní.

Z úst ministra průmyslu a obchodu, Karla Havlíčka, následně zazněla další opatření týkající se jeho sektoru. Zakázán tedy bude maloobchodní prodej po 20.00 ve všechny dny kromě neděle, v neděli pak obchody musí být uzavřeny kompletně (netýká se restaurací, ale ani lékáren, čerpacích stanic apod.). Mění se také režim provozu tržnic, ty jsou v podstatě zakázány, ale umožněn je veškerý prodej českých potravin (ovoce, zelenina, maso, mléčné výrobky, med apod.) s tím, že v prostorách trhu se nesmí vyskytovat více než 20 osob na 400 metrů čtverečních a mezi stánky musí být minimálně 2metrové rozestupy. Žádné potraviny nesmí být v prostorách trhu konzumovány.

„Pokud chceme mít Vánoce v nějakém přijatelném režimu, musíme přitvrdit. Stále to není klasický lockdown, ale myslím, že opatření jsou dostatečně tvrdá. Prostor pro další zpřísnění je tu už minimální, aktuální zákaz pohybu je mnohem účinnější z hlediska vymahatelnosti,“ upřesnil pak Roman Prymula s tím, že s ohledem na to, jak nepříznivá situace je, je možné, že žáci se do škol na počátku listopadu nevrátí. „Na konci týdne budeme muset na základě dat rozhodnout,“ uzavřel.