KORONAVIRUS: Nový ministr zdravotnictví Blatný vyzval k opuštění rétoriky strachu a zdůraznil potřebu respektu

Zdroj: online vysílání

Česko – Od minulého pátku bylo kromě samotné koronavirové pandemie tématem také obsazení postu ministra zdravotnictví. Roman Prymula nakonec podal kvůli kauze noční návštěvy prostor restaurace na Vyšehradě demisi a dnes byl do funkce jmenován Jan Blatný. Ten v rámci své první tiskové konference kladl důraz na potřebu změny nálad ve společnosti, a to ze strachu v respekt.

Do funkce Blatného uvedl prezident Zeman na základě rozhodnutí Andreje Babiše. Ten ještě před vlastním vystoupením Blatného opět apeloval na všechny, aby již přijatá nařízení respektovali. Ačkoliv dle jeho slov mobilita, přítomnost v detailových provozech i na pracovištích poklesla, stále není pokles srovnatelný s tím, který byl zaznamenán na jaře. „Prosím, aby lidé byli doma, využívali home office, budeme řešit, jak k tomuto firmy motivovat, stejně jako k využití antigenního tetování. Naším hlavním úkolem je ochrana lidí na 65 let a navýšení kapacit nemocnic,“ shrnul Babiš.

Jak také na tiskové konferenci zaznělo, Roman Prymula sice opustí ministerský post, ale bude se i nadále podílet na řešení epidemiologické situace. Podle slov Blatného je Prymula skvělý odborník a epidemiolog, tedy jeho expertní názory hodlá využít. Jeho konkrétní roli v týmu pak bude nový ministr zdravotnictví diskutovat již během dnešního odpoledne.

Sám Blatný, který doposud působil jako náměstek v brněnské fakultní nemocnici, pak za hlavní úkol pro sebe i celý resort označil potřebu změny vnímání celé situace a také nálad ve společnosti. Vyzval tedy média, aby mu pomohla změnit pocit strachu v respekt. „Strach nás paralyzuje a rozděluje. Nemluvím jen o strachu z koronaviru, ale také o strachu o živobytí, o budoucnost, o výchovu dětí. Změníme-li strach v respekt, můžeme získat sílu,“ upřesnil s tím, že i závěr demonstrace na Staroměstském náměstí – byť jej neschvaluje – byl vlastně projevem strachu.

S ohledem na to, že se jednalo o tiskovou konferenci záhy po jmenování do funkce, odmítl nový ministr zdravotnictví blíže specifikovat své další kroky. „Nebudu slibovat, co udělám, nebo co neudělám, ale chci slíbit, že další rozhodnutí, která bude ministerstvo provádět, budou vždy realizována na základě sdílených dat, která budou diskutována s odborníky napříč politickým spektrem i vědními obory. Musíme táhnout za jeden provaz. Z mých úst ale neuslyšíte slovo ´přitvrdit´, musíme zemi ochránit,“ uvedl. Dodal ale, že prozatím se domnívá, že stávající opatření není s největší pravděpodobností třeba zpřísňovat – jejich dopady by se teprve měly projevit. Klíčové pak je mít k dispozici modely, které by jasně ukazovaly, co se stane, když se jednotlivá opatření začnou uvolňovat. Pro další rozhodování o tom, jak by se dále měla situace vyvíjet, přitom budou do jisté míry klíčová konkrétní data, která by měla být prezentována na pravidelné tiskové konferenci již zítra.  To ostatně potvrdil také Babiš s tím, že zatím (např. vzhledem k tomu, že ve středu byl svátek) není aktuálně jasné, jestli už se epidemii daří brzdit, či nikoliv. Jako jeden z hlavních úkolů pak Blatný označil „oprášení pandemického plánu“, protože nejenže se může koronavirová krize vrátit, ale stát se vlastně může úplně cokoliv. Proto je třeba mít dopředu definován velmi přesný plán toho, jak postupovat.

Kromě samotného řešení epidemiologické situace se pak nový ministr zdravotnictví chce zaměřit na problematiku možného otevření škol. Jak tedy uvedl, postup jeho resortu musí být s postupy ministerstva školství jednotný a také odůvodněný. Česko je totiž jednou z mála zemí, která školy prakticky kompletně uzavřela (a v pondělí by měla být uzavřena i speciální vzdělávací zařízení). „Na základě dat, která máme, je třeba zjistit, jestli to tak má zůstat, nebo se to má změnit. Vím, že bylo řečeno, že informace o trvání uzavření škol bude poskytnuta v pátek, ale to nedokážu potvrdit, chci si poslechnout, jak se situace vyvíjí, a to ve všech věkových skupinách. Na základě toho v kooperaci s ministerstvem školství doporučím vládě nějaké rozhodnutí,“ shrnul.

Blatný také ubezpečil, že v Česku zatím jsou kapacit volných lůžek – což se samozřejmě nijak nevylučuje s tím, že jsou zdravotníci vytížení a vyčerpaní. „Zatím se nezdá, že by bylo třeba budovat další kapacity v podobě polních nemocnic, ale berte mě s rezervou – záleží to na nás, když se budeme chovat zodpovědně, nebudeme muset budovat další polní nemocnice,“ doplnil. Stejně tak Česko není v situaci, kdy by bylo třeba, aby se zdravotníci rozhodovali, koho na ventilátor připojit a koho nikoliv. „Nemusíme si hrát na bohy,“ uvedl přímo. Kromě toho také shrnul, že věří kompetentnosti lékařů v tom, aby rozhodovali, které výkony lze omezit. „Cílem je zachovat kapacity pro pacienty, kteří to potřebují kvůli koronaviru, ale neohrozit ty, kteří také potřebují jinou péči. Covid-19 je závažná nemoc, ale není jediná,“ uzavřel.