KORONAVIRUS: Nouzový stav potrvá do 20. listopadu. Přijatá opatření však postupně začínají fungovat

Zdroj: online vysílání

Česko – Vláda dnes jednala o prodloužení nouzového stavu, zároveň se také konala pravidelná páteční tisková konference zaměřená na prezentaci aktuálního vývoje koronavirové pandemie. S čím je třeba v následujících dnech počítat? A jak kritické skutečně jsou aktuální počty nově nakažených?

Ačkoliv vláda Andreje Babiše původně chtěla prodloužit trvání nouzového stavu až do prosince, tento návrh ale sněmovnou neprošel. Poslanci nakonec dospěli ke shodě v prodloužení nouzového stavu do 20. listopadu tak, aby právě po tomto uplynulém období bylo možné situaci znovu zhodnotit a rozhodnout se o dalších krocích. Jak se totiž mj. na dnes prezentovaných datech týkajících se postupu koronavirové nákazy ukázalo, je možné, že zavedená protikoronavirová opatření začínají fungovat.

Dnešní přehledová tisková konference se pak zaměřila na dvojici klíčových témat, samotný epidemiologický vývoj, ale také na kapacitu lůžek v Česku.

Epidemiologický vývoj

Podle slov Ladislava Duška, ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS), je objektivním faktem, že na našem území stále dochází k masivnímu komunitnímu šíření nákazy novým typem koronaviru. Na druhou stranu právě opatření, která byla přijata 14. 10., mají velký potenciál šíření zpomalit, budou-li dodržována. „Aktuálně se nacházíme v bodě zlomu, kdy by se opatření měla začít projevovat, což již částečně dokládají i data. Jelikož po 14. říjnu byla přijata tvrdší opatření, pozorujeme pokles hodnoty R, neeskaluje již ani procento pozitivních záchytů,“ shrnul Dušek s tím, že záchyty nových případů jsou sice stále vysoké a situace riziková, ale dle statistiky již lze hovořit o jasném signálu o „brzdění“. „Když tento trend bude pokračovat, máme vyhráno,“ dodal ministr zdravotnictví Blatný.

Díky tomu, že nedochází k eskalaci týdenních nárůstů, se postupně snižuje také hodnota reprodukčního čísla R. Kolem 9. října bylo R 1,5, nyní se pohybuje kolem hodnoty 1,13. To je sice dobrá zpráva, na druhou stranu žádná hodnota převyšující číslo 1 není vítězství. Vzhledem k velkému množství nakažených v populaci je tu totiž stále riziko růstu. Právě proto je třeba i nadále dodržovat platná opatření, která mají zjevný potenciál šíření koronaviru zpomalit. „Z hodnoty v září, která se pohybovala kolem 46 000 nových případu, říjen skončí cca 250 000 nově diagnostikovanými. Pokud by to takto mělo pokračovat dál, tak by listopad dostal nemocniční systém do kolen,“ varoval Dušek. Jak rychlá bude další dynamika, ukáže příští týden. I když bude R pod 1, může podle odborníků snižování počtu nakažených ještě dlouho trvat.

Podstatnou informací však je, že aktuální vývoj neukazuje na nejvíce rizikové scénáře. Důležité však budou údaje z první poloviny příštího týdne. Situace se může ještě zkomplikovat zásahem zranitelných a seniorních skupin obyvatelstva. Právě proto by již od příštího týdne mělo v příslušných zařízeních probíhat také pravidelné testování klientů i zaměstnanců, a to antigenními testy.

Kapacity zdravotnického systému

Co se samotného zdravotního systému týká, prozatím není největším rizikem nedostatek lůžek či přístrojů, ale samotného personálu. Aktuálně je totiž evidováno přibližně7 300 nakažených sester a téměř 3 000 nakažených lékařů, tento trend navíc pokračuje dál a může kapacity zdravotnické péče limitovat. V nemocnicích bylo ke včerejšímu dni hospitalizováno 7 026 pacientů s nemocí covid-19, přičemž se zvyšuje podíl těch, kteří vyžadují intenzivní péči, potvrdil Vladimír Černý, vedoucí klinické skupiny COVID. Nejvíce postiženy jsou pak kraje Jihomoravský, Praha a Moravskoslezský, jejich konkrétní pořadí se průběžně mění. Podle slov nového ministra zdravotnictví Jana Blatného je kapacita lůžkové péče v Česku cca 47 000 lůžek. „Úplné vyčerpání systému aktuálně nehrozí, největším ohrožením je nedostatek personálu, problémem není nedostatek techniky nebo pomůcek,“ upřesnil s tím, že nikdo se aktuálně nemusí bát, že by mu nebyla poskytnuta péče nebo ventilátor.

Uvolnění?

Co se možného uvolňování opatření týká, prozatím není na pořadu dne. Podle Duška se nad Českem vznáší Damoklův meč nákazy seniorní populace, proto není debata o uvolňování namístě. Zatímco však Dušek rovnou hovořil spíše o dalším možném zpřísňování, Blatný jeho slova mírnil. „Pokud se nám nepodaří ochránit rizikovou skupinu, uvolňovat nelze. Pokud se nám to podaří – a víme, že to bude trvat minimálně 10 až 14 dní – bude možné se o tom začít bavit,“ uvedl a dodal, že vývoj situace bude v pravidelných intervalech sledován. „Co se týká dalších zavádění restrikcí, jsem stále pevně přesvědčen, že jedině tím, že nebudeme dodržovat, co je zavedeno, si vynutíme další opatření,“ uzavřel.