Hasiči už druhý týden pomáhají v Libereckém kraji s odběrem vzorků na Covid-19

LIBERECKÝ KRAJ – Od zahájení činnosti, konkrétně od 22. října do konce měsíce října, provedli členové Mobilního odběrového týmu hasičů Libereckého kraje 545 odběrů za účelem vyšetření přítomnosti původce onemocnění Covid-19 s celkovým počtem 1546 ujetých kilometrů na území kraje.

Zapojení hasičů si vyžádala Krajská hygienická stanice. Vzorkovači z tohoto týmu jsou způsobilí k výkonu nelékařského zdravotnického povolání a mohou provádět samotný odběr vzorku. Nejvytíženějším dnem byl 28. říjen, kdy tým celkově provedl odběr 145 biologických vzorků. Mimo krajské území se zatím tým zapojit nemusel.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

„Tým ve své činnosti pokračuje i nadále, a to již podle stanoveného plánu pro první listopadové dny. Stávající složení týmu je tvořeno příslušníky HZS Libereckého kraje, kteří splňují stanovené předpoklady. Hasiči pracují ve složení dvou vzorkovačů, což značně snižuje dobu potřebnou k odběru vzorků při nezbytných hromadných odběrech, například v zařízeních pobytových a sociálních služeb. Mimo jiné jsou členové týmu zapojeni dále do odběru biologických vzorků příslušníků a zaměstnanců HZS Libereckého kraje pro antigenní testování, které je prováděno s cílem zajištění akceschopnosti sboru,“ vysvětlil náměstek krajského ředitele pro IZS a operační řízení Josef Málek.

V Libereckém kraji se podle krajského hygienika Vladimíra Valenty zřejmě zastavil nárůst počtu případů a měla by se začínat projevovat přijatá plošná i lokální opatření. V kraji bylo aktuálně k včerejšímu dni 7443 osob s prokázaným onemocněním Covid-19, 7630 lidí se od počátku epidemie vyléčilo a 116 osob na nemoc zemřelo. Stále ale přibývá nakažených seniorů, nyní tvoří 14,3 procenta odhalených případů.

Foto: HZS Libereckého kraje