KORONAVIRUS: Žáci prvních a druhých tříd se vrátí do škol již příští týden

Zdroj: online vysílání

Česko – Ačkoliv původně měl být plán určitého „rozvolnění“ představen až v pátek, a to včetně možného návratu dětí do škol, nakonec již dnes ministr školství Plaga společně s ministrem zdravotnictví Blatným oznámili, že někteří žáci se do školních lavic vrátí již příští středu. Za jakých podmínek a v jakém režimu?

„Jsem rád, že můžeme s ministrem zdravotnictví oznámit dobrou zprávu, 18. listopadu se do škol vrací žáci prvních a druhých ročníků, žáci přípravných tří a také žáci škol speciálních,“ uvedl hned po zahájení tiskové konference ministr Plaga s tím, že si je vědom, že Česko přistoupilo v rámci protiepidemických opatření skutečně k bezprecedentnímu kroku, když uzavřelo i veškeré školy. „K tomuto rozhodnutí došlo s ohledem na situaci, která vypadala kriticky. Ale právě i díky tomuto zásahu se epidemiologická křivka vyvíjí tak, jak se vyvíjí. Jsem velmi rád, že alespoň tímto krokem se můžeme postupně navracet k prezenční výuce, která je tou distanční nenahraditelná,“ shrnul Plaga.

Samozřejmě je ale třeba počítat s trvajícími režimovými opatřeními. Ačkoliv do škol se vrátí již celé první a druhé ročníky (nebude nutné třídy půlit a ani nedojde k modelu střídání školní docházky mezi třídami A – B), povinností bude nošení roušek, a to jak ve všech společných prostorách škol, tak i ve třídách. S ohledem na výzkumy šíření viru pak bude důrazně doporučeno časté větrání (ideálně i v průběhu hodiny), které může také snížit riziko šíření nákazy.

V provozu budou i školní jídelny, které děti, jimž bude školní docházka umožněna, mohou navštěvovat, zbytek žáků pak může využít formu výdeje. Stejně tak bude možný provoz školních družin, v nich budou platit tatáž pravidla jako při výuce, cílem je udržet především homogenitu tříd, a to jak v jídelně, tak i ve družině. Speciální školy se pak budu řídit stejnými pravidly.

Umožněny budou nově také individuální konzultace pro žáky, kteří nemají doma dostatečné studijní podmínky. Ministr Plaga tak dle vlastních slov pevně doufá, že jsme již na dobré cestě, abychom se postupně vrátili k prezenční výuce na všech stupních. „Stejně jako ministr Plaga věřím, že situace se již bude zlepšovat, nemáme ale zatím vyhráno,“ doplnil ministr Blatný s tím, že se informaci o návratu dětí do škol rozhodl s šéfem resortu ohlásit oproti původnímu plánu již dnes, aby se mohli na tuto skutečnost všichni připravit. „Systém PES, který představíme na datové konferenci ministerstva zdravotnictví již v pátek, počítá s pěti úrovněmi rizika, bude v platnosti od pondělí – bylo ale třeba informovat školy předem, aby se mohly připravit. Není to nesystémový nebo nahodilý krok, ale naopak známka toho, že se snažíme postupovat systematicky,“ shrnul Blatný s tím, že i nejvyšší stupeň rizika systému PES počítá s tím, že do škol budou chodit děti navštěvující první a druhé třídy.

Termín návratu žáků posledních ročníků – a také všech ostatních – zatím upřesněn nebyl. Podle Plagy ale právě školy mají v systému rozvolňování prioritu. Více informací by pak mohlo být známo již v pátek.

Epidemie brzdí

Ministr Blatný na tiskové konferenci zároveň využil také příležitosti k prezentaci aktuálního epidemiologického stavu v Česku. Jak dle jeho slov naznačují data, v poslední době již začíná klesat i procento pozitivních testů vůči všem provedeným. „To číslo je stále vysoké, ale klesá, oproti minulému týdnu o více než o 9 %. Dochází také k poklesu celkových počtů nově diagnostikovaných. Co zatím neklesá – a ani nemůže – jsou počty hospitalizovaných na jednotkách intenzivní péče, i když počty hospitalizovaných se zastavily,“ shrnul Blatný s tím, že je pravděpodobné, že se již nacházíme lehce za bodem zlomu, o čemž svědčí údaje o šíření nemoci. Naopak zátěž nemocnic má cca 2týdenní zpoždění, proto je třeba počítat s tím, že počty hospitalizovaných budou ještě nějakou dobu vysoké.