Liberecká radnice se rozzáří purpurovou barvou na podporu předčasně narozených dětí

LIBEREC – Historická radnice v Liberci bude 15. a 16. listopadu nasvícena v purpurové barvě, čímž se připojí k dalším městům, jejichž dominanty zazáří touto barvou na počest předčasně narozených dětí.

Sedmnáctý listopadový den byl vyhlášen Světovým dnem předčasně narozených dětí. Od roku 2010 se slaví Světový den také v České republice. Organizátorem oslav je spolek Nedoklubko.

„Jedná se o společensky velmi zásadní téma, které se v posledních letech dotýká čím dál většího počtu lidí. Těší mě, že město Liberec může alespoň touto symbolickou formou podpořit tak důležitou aktivitu, jakou je právě pomoc předčasně narozeným dětem a jejich rodičům,“ uvádí primátor Liberce Jaroslav Zámečník.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Oslavami Světového dne předčasně narozených dětí spolek Nedoklubko upozorňuje na problematiku předčasného porodu a vzdává hold a posílá velké díky do všech neonatologických center v zemi, kde pečují o předčasně narozená nebo nemocná miminka. Jedno z perinatologických center intermediální péče je také v liberecké krajské nemocnici.

„Jsme rádi, že naši radnici můžeme propůjčit takto ušlechtilému vzkazu. Každý Liberečan se nad tím snad zamyslí. Držíme předčasně narozeným dětem všechny palce nejen tento den, ale celý rok,“ říká náměstek primátora Jiří Šolc.

„Světový den si připomeneme ve všech 12 perinatologických centrech intenzivní péče, 13 centrech intermediální péče a dalších 6 zapojených novorozeneckých odděleních, kde pečují o předčasně narozená miminka. Cílem je poděkovat a odměnit zdravotníky za jejich péči, vyzdvihnout výsledky neonatologie v České republice, obecně upozornit na problematiku předčasného porodu a letos se poprvé budeme více věnovat také rizikovému těhotenství a osvětě příčin a prevence předčasného porodu,“ informuje ředitelka spolku Nedoklubko Lucie Žáčková.

Spolek Nedoklubko více vstoupil do povědomí lidí poté, co bývalý poslanec za Věci veřejné Jaroslav Škárka sdílel 1. listopadu na svém facebookovém profilu příspěvek, v němž označil předčasně narozené děti za „nevyvinuté zrůdy“, jichž se máme zbavit, protože budou pro společnost pouze přítěží. Příspěvkem se začala nejen zabývat policie, ale také vzbudil ohromnou vlnu odsouzení a solidarity mezi lidmi, politiky i firmami, kteří Nedoklubku začali posílat finanční příspěvky a další platby stále přicházejí. K dnešnímu dni je na transparentním účtu spolku 1171717/0100 částka 481 860,57 korun.

Foto: ilustrační a Magistrát města Liberec