KORONAVIRUS: Blatný doporučí snížení epidemického rizika na stupeň 4. Kapři a stromečky budou, slíbil také

Zdroj: pixabay

Česko – Pravidelně jako každý pátek se i dnes konala datová tisková konference ministerstva zdravotnictví, na níž ministr Blatný se svým týmem prezentoval aktuální vývoj epidemie koronaviru v Česku. Všichni se shodují, že epidemie pomalu slábne, největším problémem však stále je zásah seniorské populace. S ohledem na to, že rizikové skóre systému PES se týden drželo na hodnotě 70, Blatný také počínaje pondělím vládě doporučí snížení stupně rizika z kategorie nejvyšší, páté, na stupeň čtvrtý.

Jak upřesnila hlavní hygienička ČR Jarmila Rážová, průměrný denní přírůstek nových pacientů za poslední týden činí 5 012. Včera pak bylo nově diagnostikováno 6 471 osob. V průměru je testováno každých 1 453 osob ze 100 000. Pozitivní informací je také to, že za poslední týden se na 80 000 lidí z koronavirové nákazy vyléčilo. Problémem však je, že zatím neklesá procento pozitivních testů vůči celkovému počtu všech provedených, tato hodnota se stále pohybuje nad hranicí 20 %. Podle Ladislava Duška z ÚZIS je přitom bezpečná hodnota mezi 5 – 10 %.

Ministr Blatný také dodal, že hlavním problémem i nadále zůstává nárůst covid-pozitivních v seniorské populaci, ačkoliv i jejich počty začínají postupně klesat. Podle Duška bylo jen v první polovině listopadu s nemocí covid-19 diagnostikováno přes 27 000 osob ve věku nad 65 let, což je přitom věková hranice, kdy v české populaci začíná narůstat obecná nemocnost a pravděpodobnost, že tito lidé budou mít těžký průběh onemocnění, přesahuje 30 %, v případě osob 75+ dokonce 40 %.

Jak upřesnil také Dušek z ÚZIS, to, že epidemie postupně zpomaluje, je patrné v každodenních datech, ruku v ruce s tím klesá i virová nálož v populaci, reprodukční číslo se tak pohybuje kolem 0,7. „Pozorujeme i první pozitivní trendy, pokud jde o počty hospitalizovaných. V žádném z regionů nyní neprobíhá rizikové šíření, přesto je situace všude závažná a vyžaduje jednotný přístup,“ doplnil s tím, že týden po týdnu nové přírůstky klesají, což by ale nemělo zavdat příčinu k přílišnému optimismu, jelikož i tak denně přibývají noví pacienti v řádech tisíců. „Můžeme být mírně optimističtí, ale je třeba uvědomit si, že cesta směrem k nule bude trvat ještě týdny,“ shrnul  s tím, že zásadní je vývoj v nemocnicích, přičemž i počty hospitalizací začínají mírně klesat. Prozatím však nejsou čísla natolik dobrá, aby bylo možné kapacity uvolnit pro elektivní péči.

PES!

Jan Blatný nakonec oznámil, že index rizika, který je základem pro protiepidemický systém PES, se v posledním týdnu pohyboval kolem hodnoty 70, včera a dnes se dokonce čísla začala blížit k 60 – a Česko by se tak již v dohledné době mohlo dostat do stupně rizika č. 3. Prozatím by ale Česko mělo alespoň od pondělí přejít z pátého stupně do čtvrtého, což Blatný také doporučí vládě.

„Stále tu však máme tisíce nových pacientů, absolutní čísla jsou závažná. Hlavní nárůst je za námi jen díky opatřením, stále jsme ale daleko od pomyslné 5% hranice pozitivity testů, kdy budeme moci mluvit o tom, že přestalo komunitní šíření,“ doplnil Blatný s tím, že také trasování spolehlivě funguje, ale s opadajícím hrozícím nebezpečím se snižuje ochota lidí odpovídat na telefonní hovory z hygieny. „V takovém případě je trasování problematické, proto všechny prosím, aby na telefonní hovory odpovídali,“ vyzval ministr zdravotnictví. Podle jeho slov právě díky dodržování opatření může dojít i k brzkému snížení ze stupně 4 na stupeň 3 a dalším rozvolněním

V této souvislosti pak i hlavní hygienička Rážová dodala, že společně s ministrem zdravotnictví dnes předloží vládě opatření týkající se vánočních trhů, prodeje stromků i kaprů. „Jsou to věci, bez nichž si Vánoce neumíme představit. Budeme komunikovat ta pravidla, která by měla být v souladu s platným stupněm systému PES,“ uvedla Rážová. „Kapři a stromečky budou a co se týká Mikuláše, tak uvidíme za týden,“ uzavřel Blatný.