Řidiči, pozor na některé prodejce dovezených automobilů! Auta mají stočené tachometry a falešné servisní knížky

LIBERECKÝ KRAJ – Policisté varují před podezřelými prodejci osobních automobilů dovážených ze zahraničí. Vozy působí zachovale, ale mají stočené tachometry a prodejce k nim dodává falešné servisní knížky. I samotný prodej probíhá za podezřelých okolností.

Liberečtí kriminalisté prověřují podvodné prodeje vozidel, která byla dovezena ze zahraničí. Původ těchto vozidel je zejména z Dánska a Spolkové republiky Německo. Nejčastěji se jedná o vozy různých typů továrních značek Škoda, Audi a Volkswagen. Ačkoli vozidla působí zachovale, je u nich po převozu razantně snížen počet najetých kilometrů. „Jsou nabízena se stavem tachometru pod 200 tisíc najetých kilometrů, ačkoli realita je mnohdy velmi vzdálena skutečnému stavu. K vozidlům jsou vytvořeny fiktivní servisní knížky, které obsahují zmínky o pravidelných servisních kontrolách v zahraničí tak, aby odpovídaly falešnému stavu nájezdu kilometrů,“ uvádí tiskový mluvčí policie Vojtěch Robovský.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Vozidla jsou následně inzerována na českých internetových portálech, kde je uvedeno telefonní číslo prodejce. Poté, co se případný zájemce o vůz ozve prodejci, sjednají si schůzku v Liberci, často v prostorách benzinových čerpacích stanic nebo na méně frekventovaných místech, například na odstavných plochách parkovišť u průmyslových hal. Před smluvenou schůzkou na prohlídku vozidla se prodejce zájemci ozve s tím, že nemůže z různých důvodů dorazit, a tak za sebe pošle „zástupce“, který automobil doveze.

Tento „náhradník“ disponuje předvyplněnou kupní smlouvou. „Kupující snadno podlehne pocitu, že vozidlo, které na první pohled vypadá velmi dobře, má servisní historii a akceptovatelný nájezd kilometrů, je prodáváno za přijatelné peníze. S takto získaným vozidlem pak nový majitel odjíždí,“ vysvětluje mluvčí Robovský. Přetočení tachometru na prodávaném ojetém voze je trestný čin podvodu, pokud tím prodejce auta způsobí kupujícímu škodu nad pět tisíc korun.

Kriminalisté evidují již několik takovýchto případů, ke kterým v poslední době došlo. Předpokládají však, že takto uskutečněných prodejů dovážených vozidel může být mnohem více. „Vzhledem k těmto skutečnostem se obracíme na veřejnost o spolupráci a vyzýváme také majitele tímto způsobem zakoupených vozidel, aby se přihlásili prostřednictvím bezplatné linky 158, na tel. čísle 974 466 431, 974 466 347 nebo na kterémkoli obvodním oddělení Policie ČR,“ žádá mluvčí policie. Informace od takto poškozených osob nebo svědků mohou kriminalistům výrazným způsobem dopomoci k objasnění případů.

Ilustrační foto