Dům ze skla v Novém Boru získal hlavní cenu za architekturu

LIBERECKÝ KRAJ, ČESKOLIPSKO – Za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy LASVIT v Novém Boru získali Jiří Opočenský a Štěpán Valouch z ateliéru ov architekti hlavní cenu České ceny za architekturu. V pondělí byly vyhlášeny výsledky 5. ročníku této soutěžní přehlídky realizovaných staveb organizované Českou komorou architektů. Se soutěží Stavba roku bude nově od nadcházejícího ročníku propojena i architektonická Soutěž Karla Hubáčka.

Autoři pro sklářskou firmu rekonstruovali několik tradičních severočeských dřevěných staveb z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými objekty podobného tvaru, ale v jiných materiálech, z nichž jeden je skleněný. Ve finále pátého ročníku ceny porota vybírala ze 191 přihlášených děl.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.

Do soutěžní přehlídky se letos mohla přihlásit díla postavená na území České republiky mezi lety 2015 až 2019. „Oceněné dílo je kombinací původního a navrhovaného, starého a nového, tradičního s tím úplně současným. Právě bravurnost přístupu k zadanému problému a lehkost, s jakou finální výstup působí v tak složitém architektonickém prostředí, dovedly porotu k udělení hlavní ceny,“ uvedla ke svému výběru porota. Vítězná stavba je podle ní „originálním, suverénním a komplexním dílem.“

Historické domy na Palackém náměstí v Novém Boru oživila sklářská firma LASVIT moderním designem a vrátila do nich mistry sklářského řemesla. Firma domy renovovala a doplnila o dvě budovy nové. Jednou z nových staveb je unikátní skleněný dům, který je jedinečný jak svou konstrukcí, tak vizuálním zpracováním. Dům obložený skleněnými dlaždicemi inspirovanými tradiční břidlicovou taškou v sobě spojuje krásu skla i světla.

„Dům sloužil sklářům již před dvěma sty lety a my mu vdechli nový život – opět spjatý se sklem a s kořeny, které toto tradiční řemeslo v regionu má. Skleněný dům je ukázkou spojení tradičního materiálu s moderním designem a technologií,“ řekl k projektu majitel Lasvitu Leon Jakimič.

Společnost LASVIT se ve světě proslavila především svými skleněnými svítícími plastikami na míru. Například největší zakázku – monumentální svítidlo a zároveň obří svítící šperk v podobě dvou křišťálových draků – nainstalovala novoborská sklářská firma na zakázku v luxusním tichomořském hotelu. Video i fotografie této nesmírně náročné a precizní instalace si prohlédněte ZDE.

Liberecký kraj včera vyhlásil další kolo architektonické Soutěže Karla Hubáčka, která na rozdíl od předchozích ročníků začne dřív a propojí se s celostátní Stavbou roku. „Ačkoli ročník 2020 skončil teprve v září, vyhlašujeme další již nyní, o několik měsíců dříve než obvykle. Je to kvůli zkoordinování regionální soutěže s celostátní Stavbou roku,“ dodala Petra Handlířová z Agentury Regionálního rozvoje, jež soutěž organizuje. „Vítěz totiž dostane možnost přihlásit se do celostátního ročníku, o což pořadatelé již dlouhodobě usilovali.“

Architektonická Soutěž Karla Hubáčka získává rok od roku na věhlasu. Pro stavební firmy a architektonické ateliéry je výbornou možností, jak mohou veřejně prezentovat svou práci. Všechny potřebné informace včetně formulářů přihlášek zájemci naleznou ZDE. Uzávěrka podávání přihlášek je 14. února 2021. Přihlášené stavby a projekty budou na internetu k vidění od března, slavnostní vyhlášení všech oceněných se uskuteční v polovině května příštího roku.

Foto: ov-a a Liberecký kraj