KORONAVIRUS: Ani dnes není jisté, zda v pondělí přijde rozvolnění. Situace v regionech je různá a v některých riziková

Zdroj: online vysílání

Česko – Obchodníci již netrpělivě čekají na možnost, kdy budou moci otevřít své provozovny. Zatímco na počátku tohoto týdne se zdálo, že k tomu dojde již následující pondělí, je možné, že vše bude jinak. Jak se totiž ukazuje, skóre protiepidemického systému PES není tak jednoznačné a především směrodatné, jak se zdálo. Jaká je tedy aktuální epidemiologická situace na našem území?

Aktuální data

Jako každý týden i dnes ministr zdravotnictví Blatný na tiskové konferenci provedl se svým týmem průběžné hodnocení vývoje epidemie covid-19. „Zaznamenáváme mírný pokles nově diagnostikovaných, procento pozitivity prováděných testů se stále pohybuje lehce nad 20 %, úspěšnost trasování do 24 hodin je 84 % a kromě cca tisícovky trasovačů jsou v záloze další, kteří mohou být použiti v případě potřeby,“ shrnul v narážce na plánované plošné (dobrovolné) testování pedagogických pracovníků.  To by mělo být zahájeno již 4. 12. a počítá s populací cca 200 000 osob. Zároveň se bude jednat i o pilotní projekt pro plánované předvánoční a vánoční testování antigenními testy, které bude nabídnuto (také zdarma) všem českým občanům.

Hlavní hygienička Rážová pak shrnula týdenní nárůsty nově pozitivních, za poslední týden se dle jejích slov denně nakazilo v průměru 4 247 osob, tj. 278 na 100 000 obyvatel. Konkrétně včera bylo pozitivně testováno 4 048 lidí a reprodukční číslo se pohybuje mezi hodnotami 0,8-0,9.

Celorepublikové skóre významně zlepšuje Praha

Ačkoliv by se mohlo zdát, že situace se pozvolna zlepšuje, jak uvedl Ladislav Dušek z ÚZIS, rozhodně to nelze tvrdit úplně jednoznačně. „Jsme ve fázi, kdy epidemie brzdí, ale vykazuje řadu rizikových dílčích trendů. Rozdílné hodnoty jsou zaznamenávány v regionech a některé tyto trendy jsou velmi významné,“ upozornil s tím, že velmi odlišná situace je ve srovnání s dalšími regiony v Praze. Tam je množství testů prováděno u samoplátců a také u cizinců, kdy v těchto případech jsou výsledky obvykle negativní. Proto je v Praze nejnižší rizikové skóre z celé republiky. „Kdybychom počítali rizikové skóre pro celou republiku bez Prahy, vyšlo by číslo 62 a celá země by zůstala ve čtvrtém stupni,“ dodal Dušek s tím, že není v plánu jakkoliv při výpočtu vylučovat jednotlivé kraje, ale je třeba zdůraznit, jak moc nestabilní situace je. Rozdíly napříč kraji totiž mohou být velmi rizikové.

Nejlepší situace je tak aktuálně v Praze a také v Moravskoslezském kraji, kde se rizikové skóre již delší dobu drží na hodnotě 3, ovšem devět dalších regionů se k této hodnotě ještě vůbec nedopracovalo. To potvrdil i ministr Blatný, který zároveň zdůraznil, že ani v neděli, kdy má o možném přechodu Česka do rizikového stupně 3 jednat vláda, se rozhodně nebudou data přepočítávat bez hlavního města. Všechna opatření navíc musí být dle jeho slov prováděna plošně, jelikož by nebylo správné a ani bezpečné přistupovat k uvolněním na bázi regionální.

Navzdory tomu, že v jednotlivých regionech jsou počty nakažených velmi různé, podle Duška i tak populační zátěž postupně (ač ne tak rychle jako v předchozích týdnech) klesá – a klesá i vytíženost nemocnic, resp. počty hospitalizovaných, a také klesají počty nakažených zdravotníků. Zvyšují se tak kapacity pro pacienty s koronavirem i pro pacienty ostatní, Blatný pak také uvedl, že o této situaci informoval ministerstvo zahraničních věcí s tím, že české nemocnice nyní mohou poskytnout případnou pomoc pacientům z okolních států.

Problematické je tak především procento nakažených seniorů, ti ve věku 65+ se totiž na přírůstku nových případů podílí téměř 34 %. Počty pozitivních testů vůči všem provedeným se i nadále pohybují na hranici 20 %, přičemž je ale třeba říci, že i řada zemí v Evropě je na tom podobně.

Co čekat od pondělí?

Pondělní uvolnění restrikcí nyní podle ministra Blatného rozhodně není jisté. I kdyby nakonec Česko přešlo do stupně 3, automaticky by to neznamenalo, že se mohou otevřít obchody a další provozovny. „My teď nebudeme vydávat žádné doporučení ani stanovisko, sledujeme situaci a hodnotit budeme v neděli. Data, která jsou dnes, nemusí být stejná v neděli, mohou být lepší, ale i horší,“ dodal. S otevřením od pondělí přitom mnoho obchodníků, ale např. i provozovatelů restaurací, wellness center či saun počítá. Jak potom uzavřel ministr průmyslu a obchodu, Karel Havlíček, „jsem toho názoru, že bychom měli začít uvolňovat, je ale třeba vnímat regionální rozdíly, to je přitom také důvod, proč zatím není jasné, co v pondělí nastane.“