KORONAVIRUS: Vláda chce zvýšit zájem o testování slibem 100% platu v případě pozitivního výsledku

Zdroj: Pixabay

Česko – Dnes Česko přešlo ze čtvrtého stupně protiepidemického systému PES do stupně třetího. To samozřejmě znamená rozvolnění v mnoha různých oblastech, což na jednu stranu budí nadšení, na stranu druhou ale i obavy. Počty nově pozitivních totiž již nijak zásadně neklesají a zájem o provedení testů dokonce klesá. To chce ale vláda změnit a motivovat jak zaměstnance, tak i zaměstnavatele, aby se testů nebáli.

Po pěti týdnech došlo v Česku k rozvolnění pravidel – otevřely se obchody, služby, restaurace, skončil zákaz nočního vycházení a také již neplatí pravidlo zákazu nedělního prodeje. Ačkoliv nadále v platnosti zůstává nařízení o rozestupech, rouškách a dalších hygienických pravidlech, někteří mají obavu, že se Česko právě kvůli tomuto rozvolnění brzy vrátí do stupně 4. O tom, že situace není nijak růžová, pak svědčí i počty nově nakažených, těch bylo včera 4 562, dnes k 18.00 pak 2 721, což je více než před týdnem a dokonce i před 14 dny. Reprodukční číslo R se pak opět blíží k hodnotě 1 a počet pozitivních testů vůči všem provedeným se stále nijak zásadně nemění a pohybuje se kolem 20 %. To pak do jisté míry souvisí i s tím, že klesají počty provedených testů – lidé o ně totiž nemají zájem.

Tomu, aby se situace nezhoršila a týden před Vánoci se opět vše nemuselo uzavřít, chce vláda předejít právě masivnějším testováním. K němu se však mnozí staví odmítavě. Jak uvedl premiér Babiš, „problém je, že někteří lidé se bojí chodit na testy, protože přijdou o mzdu – ti, co jsou v karanténě, dostanou jen 60 %.“ A přesně to tedy vláda plánuje změnit. Jak uvedl ministr průmyslu a obchodu Havlíček, ti, kteří budou pozitivně testovaní, by měli mít nárok na 100 % svého platu. Podle jeho slov toto ministryně práce a sociálních věcí Maláčová navrhovala již před měsícem, implementace záměru by tedy mohla být rychlá. Financovat by se náhrada mezd měla prostřednictvím programu Antivirus.

„Principiálně nám jde o to, aby se více lidí testovalo, ideálně antigenními testy. Chápeme, že celá řada lidí má obavu na test jít, protože se bojí, že by byli pozitivní a museli být doma s 60% platem. Ale i zaměstnavatelé mohou mít obavy, že přijdou o zaměstnance. To je ale cesta do pekel, budeme se snažit motivovat, což je lepší než restrikce, chceme také navrhnout zaměstnavatelům, aby poskytovali antigenní testování a nějak jim to finančně kompenzovat,“ shrnul Havlíček s tím, že to, jak rychle návrh vstoupí v platnost, záleží na ministryni Maláčové. Vláda ale téma hodlá probrat již na pondělním zasedání.

V souvislosti s udržitelností stávajícího stavu pak Havlíček také dodal, že i mnohé okolní země se postupně vrací k normálnímu životu, aby se ale stav nezhoršil, je nutné chovat se zodpovědně. „Dodržujme, prosím, všechna pravidla, která jsou se stupněm 3 tím spojena. Když to zvládneme, tak to ustojíme. Pokud ale budeme pravidla porušovat a např. ve velkém najíždět do obchodů, můžeme skutečně skočit do vyššího stupně. Je to velká výzva pro všechny,“ uzavřel.