7 nejčastějších příčin, proč vaše tiskárna nefunguje (a jak ji opravit)

Znáte to asi sami: těsně před poradou potřebujete vytisknout dokumenty, bez kterých se schůzka zkrátka neobejde – a zrovna v ten okamžik vám tiskárna vypoví poslušnost. Často jde přitom o drobnost, kterou opravíte i vlastními silami. Tedy pokud víte, jak na to. Naštěstí jsme pro vás napsali tento článek, který vám s opravou tiskárny pomůže.

Základem je rozlišit, jaký druh tiskového zařízení stávkuje. Závady laserových tiskáren se totiž od poruch inkoustových přístrojů liší – jednotlivé technologie pracují na trochu odlišných principech. Zatímco laserové tiskáľrny využívají k tisku tonerový prach, u inkoustových zařízení je nosným médiem – jak ostatně napovídá jejich název – inkoust. 

Podívejme se postupně na jednotlivé druhy přístrojů a neduhy, se kterými vás mohou potrápit.

Poruchy inkoustových tiskáren

1) Zastaralé ovladače – jednou z nejčastějších přičin špatného tisku jsou zastaralé ovladače. Jde o aplikace, které zajišťují správnou komunikaci mezi tiskárnou a vaším počítačem. Problém vyřešíte aktualizací ovladačů (to platí i u laserových tiskáren).

2) Nekvalitní tisk – chyba je buď v náplni, v tiskové hlavě nebo v tryskách. Jako první byste měli zkusit vyměnit cartridge. Jeho výměna není vůbec složitá. Postup výměny se samozřejmě liší podle typu a výrobce tiskárny, ale základní postup výměny náplní zůstává více méně podobný. K poruše nekvalitní tisku dochází zejména i tehdy, pokud několik týdnů netisknete. Vyřešíte ji spuštěním programu čištění tiskové hlavy (z aplikace ovladače tiskárny).

3) Nemožnost tisknout – tento problém se projevuje zobrazením chybové hlášky při zadání tisku a objevuje se i u laserových tiskáren. Důvodem je nejčastěji poškozený čip na náplni a porucha ve výměně dat mezi počítačem a tiskovým zařízením. Řešením je cartridge či toner reklamovat.

Závady laserových tiskáren

1) Šmouhy na výtisku – příčinou bývá vysypání tonerového prachu, který se při průchodu papíru zapékací jednotkou obtiskne. Problém vyřešíte, když necháte tiskovým mechanismem vícekrát projet stejný papír. Pokud problém přetrvává, vyměňte toner, je pravděpodobně poškozený.

2) Vodorovné pruhy a opakující se text (či kousek obrázku) – tato chyba vzniká při poškození optického válce, který je zodpovědný za tisk. Příčinou může být jeho poškození či přesáhnutí životnosti. Pomůže výměna válce (jde o spotřební zboží a seženete jej už za několik stovek Kč).

3) Slabý tisk na okrajích dokumentu – na vině může být docházející toner (pak postačí výměna náplní) nebo ochranná páska, kterou jste z toneru dokonale neodstranili. Opatrně náplň vyndejte a pásku sundejte.

4) Vadné barvy – problém vzniká při vadné kalibraci náplní a projevuje se odlišnými barvami po vytisknutí. Závadu vyřešíte spuštěním kalibrace barev v ovladači tiskárny. Program vás krok po kroku provede celým procesem