Celníci na Liberecku překazili nelegální přepravu 10 kilogramů léků na výrobu pervitinu

LIBERECKO – Celní úřad pro Liberecký kraj nyní zveřejnil výsledek úspěšné kontroly osobního vozidla, které mířilo od polských hranic do vnitrozemí a jehož řidič převážel 10 kilogramů tablet sloužících k výrobě pervitinu.

„Hlídka mobilního dohledu libereckých celníků dne 7. května u Hrádku nad Nisou zastavila a zkontrolovala osobní vozidlo s českou registrační značkou. Ve vozidle celníci našli v igelitové tašce 10 kg vyloupaných bílých tablet léku Cirrus,“ uvedl tiskový mluvčí Celního úřadu pro Liberecký kraj Martin Stočes.

Staňte členy FB skupiny Život v Libereckém kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. 

Lék Cirrus obsahuje vysoký podíl pseudoefedrinu (120 mg v jedné tabletě), pro který je často zneužíván k nedovolené výrobě psychotropní látky metamfetamin, známé také jako pervitin. Čeští výrobci drog ho nejčastěji nakupují v sousedním Polsku. „Po přepočítání hmotnosti na tablety se jednalo přibližně o 26 400 kusů tablet. Odhadem by bylo možné z tohoto zajištěného množství tablet nelegálně vyrobit při 80% izolaci 1,8 kg metamfetaminu,“ konstatoval mluvčí libereckých celníků Stočes.

V Libereckém kraji jde za posledních pět let o největší zásilku pašovaných léků, které se používají k výrobě pervitinu. Za celý loňský rok to bylo 12 kilogramů. V kraji se celníkům větší zásilku podařilo naposledy zajistit v roce 2016, tehdy to bylo více než 19 kilogramů léků Cirrus a také to bylo u Hrádku nad Nisou.

Foto: Celní úřad pro Liberecký kraj