Po víc jak týdnu mlžení je jasno – prezident aktuálně není schopen výkonu funkce. Jaký bude další postup?

Zdroj: online vysílání

Česko – Již těsně před parlamentními volbami bylo zřejmé, že zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana není ideální, ostatně, právě kvůli zdraví volil tentokrát na zámku v Lánech, namísto v klasické volební místnosti. Již fotografie z tohoto „aktu“ vyvolaly spíše řadu spekulací, než aby doložily, že prezident byl jen chvilkově indisponován. Události pak nabraly spád o dva dny později – v neděli 10. října totiž bezprostředně po návštěvě premiéra Babiše převezla Zemana sanitka na ARO ÚVN. Následné fabulace ohledně kondice hlavy státu pak nabraly poměrně nepředstavitelný spád – a místo toho, aby prezidentův mluvčí situaci vyjasnil, ještě více spekulace podpořil tvrzeními, že prezident je pořádku a na oddělení ARO konzumuje buchty a klobásy. Po několika zcela bezobsažných tiskových konferencích se tak aktivity chopil Senát, který si z ÚVN vyžádal zprávu o tom, zda je prezident aktuálně schopen výkonu své funkce…

Uplynulý týden, v němž se množily zcela protichůdné zprávy o prezidentově zdraví, se nepochybně v budoucnu stane ukázkou zcela nezvládnuté krizové komunikace. Po mnoha dnech snahy zlehčovat prezidentův zdravotní stav však dnes konečně přišly relevantní informace. Z nich plyne, že Zeman není v tuto chvíli dle vyjádření ÚVN schopen vykonávat žádné pracovní povinnosti. Právě to dnes oznámil předseda Senátu Miloš Vystrčil. „Odpověď obsahuje tři sdělení – sdělení první: dle názoru ÚVN není Miloš Zeman, prezident republiky, ze zdravotních důvodů schopen vykonávat žádné pracovní povinnost. Sdělení druhé: dle názoru ÚVN je vzhledem k charakteru základního onemocnění dlouhodobá prognóza hodnocena jako krajně nejistá, čímž i možnost k návratu výkonu pracovních povinností je hodnocena jako málo pravděpodobná,“ odprezentoval stanovisko ÚVN Vystrčil. Dodal také, že vyjádření obsahuje i informaci, že o zdravotním stavu hlavy státu byl již minulou středu informován hradní kancléř Mynář, a to v písemné podobě.

Právě Mynář na dnešní tiskové konferenci k tématu zdravotního stavu prezidenta neuvedl v podstatě nic konkrétního – vyjadřoval pouze pobouření nad zájmem zákonodárců o to, zda je prezident výkonu funkce schopen. „Mediální hra, kterou vyvolal předseda Senátu Vystrčil svým dopisem, aby Kancelář prezidenta republiky zjišťovala nebo poskytovala informace, měla sloužit jen ke zviditelnění. Tolik pokrytectví jsem v životě nezažil – vše směřuje k tomu zbavit pana prezidenta jeho funkce,“ uvedl Mynář, dle jehož slov jej Zeman minulý týden osobně pověřil zajištěním svolání schůze Sněmovny.

Co dál?

Vzhledem k poměrně jasným informacím ÚVN senátoři již zítra ráno začnou hovořit o aktivaci článku 66. Nemá jít o zbavení funkce prezidenta, ale o dočasné převzetí jeho funkcí premiérem a předsedou sněmovny – ten by pak měl příp. jmenovat i novou vládu. „Aktivace článku 66 není o ničem jiném, než o tom, že právní cestou zkonstatujeme to, co řekli lékaři,“ uvedl v dané souvislosti např. senátor Václav Láska. Na zítřejší odpoledne Vystrčil také svolal všechny šéfy stran a hnutí – pro aktivaci článku 66 je totiž třeba dohoda obou komor Parlamentu, přičemž pro schválení je nutná nadpoloviční většina. Jak dlouho by celý proces vedoucí k převzetí prezidentových pravomocí měl trvat, však zatím říct nelze. Prezident se navíc může proti převzetí pravomocí bránit u Ústavního soudu.

Premiér Babiš, který pro změnu v neděli, záhy po převozu Zemana do nemocnice, tvrdil, že o pověření k sestavení vlády řeč nebyla, a následně svou výpověď upravil s tím, že mu Zeman toto pověření slíbil, aktuálně volí méně konkrétní rétoriku.  „Je to samozřejmě překvapivá informace, určitě to není dobrá zpráva a je otázka, zda je to trvalý stav, nebo je tam nějaká šance na zlepšení, ale to samozřejmě já nemůžu posoudit,“ uvedl premiér Babiš k tématu Zemanova zdravotního stavu s tím, že je ochoten se Senátem jednat o dalších krocích.