KORONAVIRUS: Do práce jen s testem nebo očkováním, i to je předmětem vládních jednání

Zdroj: online vysílání

ČESKO – Epidemická situace se průběžně zhoršuje, vláda tedy přistupuje k dalším opatřením a jednáním o dalších krocích. Aktuálně tak panuje shoda na další vlně testování neočkovaných žáků a studentů, vláda odklepla i povinnost nosit respirátor v případě neočkovaných učitelů, podle slov Jana Hamáčka je již v jednání také nastavení nových pravidel pro vstup do zaměstnání.

Kvůli sílící koronavirové epidemii proběhne ve školách plošné testování, a to 1. a 8. listopadu. Testování se bude týkat jen regionů s nejvyšším přírůstkem nakažených, tedy těch, kde incidence onemocnění přesáhne hodnotu 300/100 tis. „V zásadě na datech vidíme, že situace se průběžně zhoršuje, zatím je ale odlišná v jednotlivých krajích, některé jsou velmi zatížené, např. Moravskoslezský kraj. Jsou ale jiné kraje – třeba Královéhradecký nebo Karlovarský – kde jsou na tom dobře,“ vysvětlil ministr Vojtěch po dnešním jednání Rady pro zdravotní rizika. Doplnil také, že počty oblastí, kde se bude testovat 8. listopadu, se mohou navýšit, a to vzhledem k aktuálním epidemickým datům. Vláda také přijala mimořádné opatření, dle nějž bude nošení ochrany dýchacích cest/respirátorů povinné pro pedagogy, kteří nejsou očkovaní, nemají negativní test nebo neprodělali v posledním půl roce covid-19. Ministerstvo ale zatím ustoupilo od plánu stanovit ji pro všechny žáky a studenty, ve hře je tak povinnost nosit respirátor v případě neočkovaných pedagogů. „Pro rodiče by byl velký problém, kdyby byla povinnost nosit ochranu dýchacích cest ve třídách. Je ale dobře, aby učitelé, kteří nejsou očkovaní, nemohli ohrožovat okolí a nosili respirátor. Z mého pohledu je to správné opatření, otázkou je, jak to učitel zvládne – a jak dlouho se taková výuka dá zvládat,“ shrnul Petr Chaluš z Fóra rodičů.

Testy ve škole vs. testy v práci

Adam Vojtěch také doplnil, že cílem testování ve školách je spíše monitoring situace a virové nálože mezi dětmi. „Uvidíme, zda se nákaza na školách tak masivně šíří. Určitě to totiž není tak, že se nákaza šíří kvůli dětem – i když se dle dat ve školách šíří, je to dáno také lepší trasovatelností. My chceme ve školách vychytat případné pozitivní případy a snížit virovou nálož,“ shrnul s tím, že se může stát, že v nejpostiženějších regionech bude testování ve školách pokračovat.

Jelikož právě testování ve školách bylo v minulosti realizováno paralelně s testováním ve firmách, není divu, že i toto téma se dostalo do centra zájmu. Podle ministra vnitra a šéfa Ústředního krizového štábu, Jana Hamáčka, tak nelze vyloučit ani možnost, že do práce nebude možné jít právě bez očkování nebo negativního testu na koronavirus. „Diskutovali jsme, jak dál, i když jsme primárně řešili otázku škol tak, aby nedošlo k jejich uzávěře, pokud by se situace dále zhoršovala, došlo by k dalším zpřísněním opatření. Konkrétně by došlo k rozšíření míst, kde by bylo potřeba prokazovat se potvrzením o očkování, testu či prodělání covidu,“ uvedl Hamáček s tím, že by muselo dojít také k úpravě zákonů. Zatímco Svaz obchodu a cestovního ruchu by tuto praxi přivítal jako krok k zamezení dalších uzavírek, podle Hospodářské komory by tímto došlo k paralýze celé země.

Ministr zdravotnictví ale záhy popřel, že by aktuálně bylo jakékoliv opatření tohoto typu na stole. „Možnosti zvažujeme, je pravdou, že takové opatření chce zavést Rakousko, my se snažíme zjistit, jak to probíhá v jiných zemích, zatím jsme o tom ale nejednali,“ shrnul a vyloučil také zavedení plošného testování ve firmách. „V tuto chvíli to není stanovisko, že bychom k tomu chtěli přistoupit, některé firmy testují samy. Je důležité, aby byla zachována zavedená opatření, nošení respirátorů na pracovištích, protože dle posledních studií skutečně respirátory jsou funkčním řešením zamezení šíření nákazy. Dále pak uvidíme, budeme situaci vyhodnocovat,“ upřesnil s tím, že dalším možným opatřením, které může nastat, že omezení hromadných akcí, např. ve smyslu navýšení poměru očkovaných vůči těm prokazujícím se negativním testem. „Vše budeme vyhodnocovat, různá opatření jsou ve hře a při dalším zhoršování situace, zejména při nárůstu počtu hospitalizovaných, je budeme zvažovat,“ uzavřel Vojtěch.