Z lanovky na Ještěd se zřítila kabina, zemřel strojvedoucí

LIBERECKO – Na Ještědu došlo dnes odpoledne k pádu lanovky. Zřítila se jedna kabina lanové dráhy, v níž zemřel strojvedoucí. Druhá kabina lanovky zůstala stát, osoby z ní ze zhruba patnácti až dvacetimetrové výšky zachránili hasiči-lezci. Tyto osoby nebyly zraněny, maximálně došlo k lehkému psychickému otřesu.

Zřícená kabina lanovky původně jela dolů a strojvedoucí v ní byl sám. Při jejím pádu utrpěl zranění neslučitelná se životem, uvedl pro ČTK mluvčí zdravotnické záchranné služby Libereckého kraje Michael Georgiev. Z druhé kabiny, která nespadla, záchranáři evakuovali 13 cestujících a průvodčího. Zraněn nikdo další nebyl. Tragické nehody s pádem kabiny lanovky jsou v ČR spíše výjimečné.

„Celkem 14 osob bylo ošetřeno a vyšetřeno na základně horské služby. Jednalo se především o psychické obtíže, protože samozřejmě viděli pád té lanovky,“ doplnil Georgiev. Na místě s nimi pracovali záchranáři i psycholog. Záchranáři ošetřili i jednoho zaměstnance Českých drah, který měl psychické obtíže. Stav jednoho z členů pozemního personálu lanovky si podle Georgieva vyžádal převoz do nemocnice k dalšímu vyšetření a ošetření.

Pád lanovky byl nahlášen v neděli kolem půl druhé odpoledne. První kabina spadla u prvního pilíře lanovky zhruba z třicetimetrové výšky a byla zcela zdemolovaná. Hasiči evakuovali osádku druhé kabiny z výšky zhruba 15 metrů. Jedna kabina pojme v běžném provozu až 35 lidí. Hasiči zhruba po dvou hodinách zásah ukončili, na místě zůstali vyšetřovatelé, kteří nehodu dokumentují. O příčinách neštěstí nechce zatím nikdo spekulovat.

České dráhy, které lanovku provozují, zatím nemají bližší informace o nehodě. Od pondělí měla být lanovka mimo provoz kvůli pravidelné revizi před zimní sezonou. Dvoukabinová lanovka na Ještěd patří mezi nejstarší klasické lanové dráhy, postavila ji v letech 1932 až 1933 na náklady Československých státních drah chrudimská firma František Wiesner. Trať je dlouhá 1188 metrů. Dolní stanice je v nadmořské výšce 600 metrů, horní pod vrcholem Ještědu o 400 metrů výš.

Kabinová lanovka na Ještěd je oblíbenou turistickou atrakcí. Je v majetku Českých drah. Loni vyvezla na vrchol 211.000 lidí. Před dvěma lety prošlo rekonstrukcí elektrické zařízení, oprava byla spojena s výměnou pohonu a zabezpečovacího zařízení. Loni byla lanovka kvůli koronavirovým opatřením více než 100 dnů mimo provoz, důvodem přerušení provozu byly i technické problémy. Kvůli technickým problémům stála lanovka i letos v září.

Foto: HZS Libereckého kraje