KORONAVIRUS: Přísný režim do února 2022 zahrne vedle neuznávání testů i testy ve firmách a školách

Zdroj: Pixabay

ČESKO – Již včera vzbudilo obrovskou vlnu různých ohlasů plánované opatření ministerstva vnitra, které zahrnuje klíčovou změnu, tedy neuznávání jakýchkoliv typů testů jako potvrzení o bezinfekčnosti. To dnes ministr zdravotnictví Adama Vojtěch potvrdil, zároveň však doplnil, že zároveň bude zahájeno také pravidelné plošné testování ve školách i firmách, které se bude týkat všech, kteří nebyli očkováni (tyto testy ovšem nebudou uznávány jako doklad bezinfekčnosti vzhledem k přístupu ke službám). Výjimkou budou lidé ve věku nad 60 let, kteří by i navzdory očkování údajně měli v zaměstnání podstupovat antigenní test. Všechna opatření by měla platit do února 2022, otázkou ovšem je, jak se k novým pravidlům postaví nová vláda.

Premiér hned v úvodu tiskové konference shrnul, že inspiraci pro nová opatření našla vláda v bavorském modelu, ovšem nejedná se ryze o jeho podobu. K prokázání bezinfekčnosti tak počínaje pondělím 22. listopadu bude třeba buď očkování, nebo potvrzení o prodělání nemoci v posledním půlroce (kdy PCR testy budou uznávány v jasně specifikovaných výjimkách). Kromě toho bude zahájeno plošné testování ve firmách a školách, a to pravidelně každý týden. „Povinnost testovat bude i ve firmách, těm přispějeme. MPSV zítra předloží návrh na ošetřovné a izolačku, aby se lidé nebáli jít do izolace, protože by přišli o peníze,“ dodal také Babiš. „Tam, kde může být negativní dopad v případě služeb, tam předpokládáme, že by byl schválen program, který již byl aplikován v minulosti – v pondělí předložíme finální parametry programů Covid 20-21, Covid nepokryté náklady a také kompenzační bonus pro živnostníky. Hlavním kritériem bude pokles obratu ve srovnání s předcovidovým obdobím,“ objasnil ministr průmyslu a obchodu Havlíček.

Ministerstvo vnitra pak zítra předloží také návrh na zavedení home office pro zaměstnance státní správy – Babiš i Vojtěch k tomuto kroku vyzvali i další zaměstnavatele a apelovali, aby zároveň omezili hromadné akce.

Stará vs. nová vláda

Právě neuznávání PCR testů je přitom již předmětem sporu mezi kabinetem stávajícím a tím, který by měl v dohledné době vládu převzít – s tímto krokem nesouhlasí nový kandidát na ministra zdravotnictví Vlastimil Válek (SPOLU/TOP09). Ten po poradě s Anticovid týmem uvedl, že „PCR test, je-li negativní, po nějakou dobu ručí za to, že nemůžeme ohrozit své blízké. Není to o tom, že já se nemohu nakazit, ale je to zvýšení pravděpodobnosti, že své okolí nenakazím.“ Právě proto pak Válek zastává názor, že uznávání PCR testů by mělo být zachováno. Je přitom i vědecky podloženo, že během 72 hodin od odběru, což je také stávající platnost výsledku PCR testu, je velmi nízké riziko, že testovaný nakazí někoho jiného. Lze tedy předpokládat, že v momentě, kdy bude nová vláda jmenována, aktuálně zavedené opatření se změní.

Co je cílem nových opatření

Vzhledem k tomu, že Česko již čelí náporu desetitisíců nakažených, z nichž zejména lidé starší a také neočkovaní stále častěji končí v nemocnicích (kdy v případě neočkovaných je riziko závažných komplikací v souvislosti s covidem-19 a také nutnost hospitalizace až 9x vyšší než v případě těch, co očkováni byli), cílem je dle slov ministra Vojtěcha především ochránit nemocnice před neúnosným náporem. Jak ale doplnil, „cílem režimu O-N (tedy uznávání pouze očkování a potvrzení o prodělání nemoci, pozn. red.) je i vyšší motivace k očkování a vyšší ochrana osob v rámci velkých kolektivů.“