Loni chřipku vytlačil koronavirus, letos může být vývoj podobný. V ČR je zatím jediný nakažený

Zdroj: Pixabay

ČESKO – Koronavirová epidemie dle statistických dat pozvolna oslabuje, již pátý den v řadě včera přibyl nižší počet nových případů nákazy než ve stejný den předchozího týdne. Zatímco právě koronavirus je již druhý rok po sobě hlavním zdravotním tématem podzimu, dříve v tomto období dominovala chřipka. Tu v loňském roce koronavirus vytlačil úplně a letos se zdá, že by situace mohla být obdobná.

Zmizí chřipka?

Chřipková epidemie obvykle nastupovala v podzimních měsících, před Vánoci pak nabírala na síle – ale právě svátky ji přibrzdily tak, aby následně – v lednu – mohla znovu naplno propuknout. Přesně takový byl donedávna podzimní a zimní scénář. Loni se ovšem chřipka „nekonala“ vůbec, resp. v Česku byl dle dat Státního zdravotního úřadu zaznamenán pouze jediný její případ, což v porovnání s předchozími sezonami znamenalo prakticky stoprocentní pokles. A ani aktuální data nenaznačují, že letos by se v tomto směru mělo něco změnit. „V tuto chvíli máme zatím jeden případ chřipky v Česku a u dalších tří je podezření. V Evropě jsou pak vyšší desítky pacientů s chřipkou každý týden, loni jich pak bylo celkem kolem tisícovky,“ upřesnil epidemiolog ze Státního zdravotního úřadu Jan Kynčl.

Podle Kynčla sice letošní situace není úplně stejná jako ta loňská a chřipková aktivita se na severní polokouli zvyšuje, nárůst je mírný, avšak zatím nelze odhadnout, jestli dojde ke klasické chřipkové epidemii. Aktuálně se však již v populaci vyskytuje tzv. rs virus, tedy respirační syncytiální virus, který se zatím výrazněji projevil v dětské populaci – ovšem jelikož tomuto viru se již navzdory koronaviru podařilo prosadit, nelze tentýž scénář vyloučit ani v případě chřipky. „Zatím se zdá, že chřipku, tedy její šíření, koronavirová opatření ztlumí. Veškeré respirační viry ale hledají nějakou skulinu, takže je otázkou, jestli se chřipka dále neprosadí,“ doplnil Kynčl s tím, že i v loňské utlumené sezoně viry chřipky cirkulovaly. Letos pak byla zaznamenána chřipka subtypu 1, který je dominantní i ve zbytku Evropy. Proti tomuto typu chřipky se přitom lze nechat také očkovat.

Očkování proti covidu x chřipce

Ačkoliv o vakcíny proti chřipce byl v minulosti zájem, a to zejména mezi rizikovými skupinami, aktuálně (očekávatelně) poklesl. Zájem o očkování proti chřipce je tedy obecně nižší než v obvyklé sezoně. Dle odborníků je pak třeba zdůrazňovat, že je možné bez problémů a rizik absolvovat jak očkování proti koronaviru, tak i proti chřipce. Problémem pak není ani očkování oběma vakcínami v jeden den, podmínkou je pouze aplikace vakcíny do dvou různých míst na těle (tj. do jednoho ramene vakcínu proti covidu, do druhého pak proti chřipce). Případně je možné dodržet také dvoutýdenní interval mezi očkováním. Obě vakcíny mohou aktuálně podávat i praktičtí lékaři, očkování je tedy možné spojit a absolvovat v rámci jediné návštěvy. Platí přitom, že očkování proti covidu nijak nechrání proti chřipce (a naopak), chřipka a covid jsou totiž zcela odlišné viry, o zkřížené ochraně tak nemůže být řeč.

Očkování proti chřipce není v Česku povinné, Česká vakcinologická společnost jej pak doporučuje zejména těm, kdo trpí různými chronickými nemocemi, ale i osobám starším 50 let a malým dětem ve věku od půl roku do pěti let.