Rakovina děložního čípku u žen. Mohla by zabíjet mnohem méně. Programy prevence jsou zde pro vás

Ilustrační foto

Rakovina děložního čípku je celosvětově po rakovině prsu druhý nejčastějším typem rakoviny u žen. Jejím původcem je tzv. HPV, lidský papilomavirus (odvozeno z anglického human papilloma virus). V ČR zemře kvůli rakovině způsobené touto infekcí přibližně každých 20 hodin jedna žena. Kromě rakoviny děložního čípku může HPV způsobovat jak u žen, tak u mužů řadu dalších zhoubných nádorů, např. na genitáliích, v anální oblasti, v hrdle a v ústech. Dále může virus způsobit genitální bradavice, na které se sice neumírá, které ale velmi znepříjemňují život, včetně toho intimního. Jak se onemocnění bránit?

V ČR existuje komplex preventivních programů, které mají za cíl předejít rakovině děložního čípku v co největší možné míře. Máme tu výhodu, že všechny doporučené preventivní programy jsou u nás hrazeny ze zdravotního pojištění. Nejedná se totiž vůbec o levnou záležitost, a přesto je veřejnost mnohdy dostatečně nevyužívá.

Jak nejlépe využít preventivní programy rakoviny děložního čípku

 • Nechte své děti očkovat proti HPV. Ochráníte je proti rakovině děložního čípku a dalším HPV asociovaným chorobám v budoucnu.

Tip – Pokud zvolíte nonavalentní vakcínu, ochráníte své děti proti 90 % případů rakoviny děložního čípku, dalším typům rakoviny v anogenitální oblasti a 99 % případů genitálních bradavic, nejčastějšímu sexuálně přenosnému onemocnění. Tato vakcína přináší nejširší ochranu a největší zdravotní i ekonomické benefity.

 • Informujte se u svého gynekologa nebo praktického lékaře o benefitech očkování proti HPV pro vás nebo vaše blízké, kteří jsou již sexuálně aktivní.
  Tip – Vakcína proti HPV je určena i pro muže. Očkováním zamezí přenosu HPV infekce na svou partnerku a zároveň chrání sami sebe před rakovinou penisu, rakovinou análního otvoru a genitálním bradavicím.

 • Choďte na pravidelné gynekologické prohlídky. Je to spolehlivý způsob, jak včas odhalit počáteční stádia rakoviny děložního čípku.
  Tip – Zeptejte se své maminky a babičky, kdy byly na gynekologické prevenci. Starší ženy se často domnívají, že gynekologa již nepotřebují. Opak je pravdou. Právě ony jsou ohroženy pokročilými stádii onemocnění.

 • Požádejte svého gynekologa o HPV test a upřesněte si vaše individuální riziko rozvoje rakoviny děložního čípku. Pokud je vám 35 nebo 45 let, máte jej hrazený ze zdravotního pojištění.
  Tip – Pokud jste HPV pozitivní, poraďte se se svým lékařem, jak podpořit organismus, aby se s infekcí HPV vyrovnal.

 • Neodkládejte návštěvu lékaře a nestyďte se. HPV nesouvisí s promiskuitou, setká se s ním 80 % z nás. Důležité je vaše potíže řešit včas a chránit zdraví své i partnerů.
  Tip – Obrátit se můžete na gynekologa, praktického lékaře, dermatovenerologa, urologa nebo lékaře ORL.

 • Informace čerpejte z ověřených zdrojů. Kolem HPV panuje řada mýtů, obav a nepřesných informací, které brání využití všech dostupných forem prevence. Stejně jako nedostatečná znalost souvislosti infekce HPV s rozvojem rakoviny.

  Tip – Užitečné rady najdete např. v on-line poradně na www.hpv-college.cz

 • Neobávejte se vakcín proti HPV. Očkování proti HPV přináší výrazný zdravotní benefit nejen ještě před zahájením sexuálního života, ale i pro sexuálně aktivní ženy a muže. Očkování u nich zabrání infekci dalšími typy HPV a opakované infekci. Všechny vakcíny (v současnosti jsou u nás k dispozici tři druhy) prokázaly účinnost a bezpečnost v rozsáhlých klinických studiích i v praxi.

  Tip – V České republice je očkování proti HPV pro třináctileté dívky a chlapce hrazené ze zdravotního pojištění.

V jednom z příštích článků přineseme informace o dostupných vakcínách proti HPV a o tom, v čem se jednotlivé vakcíny liší.