Česko kvůli extrémním vedrům zachvátily požáry. V okolí Hřenska již probíhá evakuace obyvatel

Zdroj: pxhere

ČESKO – Není letní počasí jako letní počasí. Česko se v posledních letech stále častěji v letních měsících potýká s extrémními horky (což ostatně platí i pro další evropské země). Kromě toho, že denní teploty přesahující běžně i 35 stupňů jsou vekou zátěží pro lidský organismus, opomíjet nelze ani dopady na přírodu. Již od neděle se tak Česko vypořádává s požárem v národním parku České Švýcarsko, včera odpoledne pak začal hořet také les ve vojenském prostoru Libavá na Přerovsku a s požáry bojovali také hasiči na Zlínsku. První zmiňovaný požár přitom stále není pod kontrolou…

První náznaky požáru v oblasti tzv. Českého Švýcarska se objevily již v neděli nad ránem, satelity první ohnisko zachytily kolem druhé hodiny ranní. Požár vypukl uprostřed Českého Švýcarska a hoří oblast v okolí Hřenska směrem k Pravčické bráně. Včera v podvečer byla zahájena také evakuace obyvatel Mezné a Mezní Louky a okolí Pravčické brány, evakuováni však již byli i první lidé právě z Hřenska. Národní park České Švýcarsko pak vyzývá, aby lidé do postižených oblastí nejezdili a nekomplikovali tak práci záchranných sborů.

Nepřístupný terén a počasí uhašení požárů nenahrávají

Požár v národním parku ani po dvou dnech stále není nijak ohraničen a není zastaven jeho postup – naopak právě včera odpoledne se oheň začal kvůli větru šířit ještě víc. Dostat jej pod kontrolu se hasičům nedaří i proto, že zasažený terén je velmi těžko přístupný a je tvořen hlubokými údolími a vysokými kopci. K celkové situaci pak nepřispívá ani fakt, že v okolí jsou vyschlé lesy zasažené kůrovcovou kalamitou. Hasiči z Ústeckého kraje odhadují, že požár již zachvátil cca 10 hektarů lesa – a s požárem tedy bojuje na 50 hasičských jednotek a využívány jsou především vrtulníky, které nabírají vodu v Labi. V průběhu několika minut je tak možné shodit na hořící a jinak nepřístupný terén cca 1,5 tuny vody. „Technika ze vzduchu je pro nás nenahraditelná, protože terén je velmi náročný a plný suchých stromů,“ vysvětlil mluvčí HZS Ústeckého kraje Lukáš Marvan. Problémem však je, že vrtulníky nemohou létat v noci. Na místě již operuje i krizový štáb, v dané oblasti platí nejvyšší stupeň požárního nebezpečí a zapojily se již i hasičské jednotky z Německa – jelikož požár již postoupil i na německou stranu.

Vzhledem k nutnosti evakuace obyvatel Hřenska lze říci, že se jedná o zcela mimořádný požár – ačkoliv v Českém Švýcarsku již několikrát hořelo, ještě nikdy se plameny nepřiblížily k obytným zónám. „Bohužel vzhledem k předpovědi počasí, kdy se nečeká žádný déšť, jsou hasiči k zajištění situace skeptičtí. Hlavní je ochránit obyvatele a obydlí. Doufám, že situaci celý krizový štáb zvládne,“ uvedla ministryně životního prostředí Anna Hubáčková, která sama na místo také dorazila.

Lesy hoří nejen napříč Českem, ale také v řadě evropských zemí

Požáry ale přidělávají starosti hasičům i v dalších částech republiky. Včera odpoledne museli vyjet k lesnímu požáru ve vojenském prostoru Libavá na Přerovsku, kde se ale oheň podařilo dostat pod kontrolu. Důvod požáru není znám – i když půda je nyní samozřejmě vyprahlá a lesy vyschlé, v dané oblasti se jedná již o třetí požár za poměrně krátkou dobu. Více jak dvě desítky jednotek hasičů zasahovaly včera večer také při požáru lesa na Zlínsku.

Situace v Česku pak de facto kopíruje stav v dalších evropských zemích. Rozsáhlé požáry totiž sužují i další části Evropy. Na řeckém ostrově Lesbos se již hasičům plameny podařilo zastavit, horší je situace ve španělském vnitrozemí a na Kanárských ostrovech. Masivní požáry zasáhly také Slovinsko, kde se již hovoří o největších lesních požárech v historii, s hašením tak pomáhá dokonce i rumunská armáda.