Prezident vetoval snížení státních plateb zdravotním pojišťovnám, rozhodnout bude muset Sněmovna

Zdroj: pxhere

ČESKO – Vláda připravila novelu, která měla snížit platby státu za pojištěnce a také do budoucna tyto platby automaticky valorizovat. Prezident Zeman se ale rozhodl zákon vetovat s tím, že by v jeho důsledku došlo ke snížení kvality a dostupnosti zdravotní péče. Pojišťovny přitom o zákoně s vládou jednaly a ubezpečily, že nic takového nehrozí…

Zákon měl snížením plateb za děti, seniory a nezaměstnané ušetřit v rozpočtu cca 14 mld. Jak ale uvedl mluvčí prezidenta Ovčáček, hlava státu je přesvědčena, že se jedná o opatření, které za současné nepříznivé ekonomické situace bude mít dopad na kvalitu a dostupnost zdravotní péče. S prezidentem v tom, že snížení plateb nakonec bude mít negativní dopad na pojištěnce, souhlasí také ANO a SPD. „My máme čtvrtou nejvyšší inflaci v Evropské unii, dotkne se i zdravotnictví, rostou ceny léků i zákroků,“ uvedla tak Alena Schillerová (ANO). Tentýž názor pak zastává i Radim Fiala (SPD).

Žádné omezení péče nehrozí, shodují se i pojišťovny

Premiér je nyní na dovolené a k prezidentovu vetu se vyjádřit nechtěl, členové kabinetu s ním ale nesouhlasí. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) pak uvedl, že zdravotní pojišťovny mají na svých účtech zůstatky ve výši téměř 60 miliard. „Pokud se podíváme na návrh novelizace státního rozpočtu na tento rok, tak další miliardy do zdravotnictví putují, nemám dojem, že by systém byl nějak ohrožen,“ dodal také ministr vnitra Vít Rakušan (STAN).

Podle Ladislava Fridricha, prezidenta Svazu pojišťoven, byla celá novela s pojišťovnami projednávána a nebyly proti ní výhrady. „My jsme na přijetí novely byli a nadále jsme připraveni. Co je navíc podstatné pro systém pojištění, je budoucí automatická valorizace, která zajistí, abychom se v příštích letech vyhnuli debatě, nakolik se má platba navyšovat. Oceňujeme nezávislost vývoje systému veřejného zdravotního pojištění na okamžitých politických rozhodnutích. Letošní snížení plateb jsou pojišťovny připraveny zvládnout,“ uvedl přímo. To pak potvrdila i mluvčí největší české pojišťovny, VZP, s tím, že i přes miliardové úspory omezení kvality a dostupnosti zdravotní péče nehrozí, a to ani letos a ani v roce 2023. Případné výpadky v rozpočtu jsou totiž pojišťovny schopny pokrýt z finančních rezerv. Šestice největších zdravotních pojišťoven zároveň zastává stanovisko, že jsou připraveny splnit letošní zdravotně pojistný plán a nehrozí, že by se dostaly do platební neschopnosti.

Prezidentovo veto bude stát 3 miliardy

Ministerstvo zdravotnictví také připomnělo, že příští rok mají platby státu zdravotním pojišťovnám za děti, seniory a nezaměstnané opět vzrůst, a to o cca 9 mld. ročně, v dalších letech růst zajistí již zmíněná plánovaná automatická valorizace. I proto chce koalice prezidentské veto ještě v srpnu přehlasovat. I když se jí to ale podaří, prezidentův zásah a měsíční zdržení účinnosti zákona plánovanou úsporu sníží cca o 3 mld. Toto poslední prezidentovo veto je již deváté v řadě, úspěšné však bylo pouze to první v roce 2013, kdy si hlava státu všimla v novele zákona o odpadech pasáže, kterou zákonodárci ani neschválili. Ve všech dalších případech byl ale prezident přehlasován, což platí i pro LEX Babiš. Kromě toho Zeman také odmítnul podepsat daňový balíček.