Jahody a jahodníky – oblíbené ovoce dospělých i dětí na vlastní zahradě


Pěstování vlastní zahrady je radost. Domácí zahradní záhony nebo květináče na terasách či balkonech jsou jedinečnou ozdobou každého domu či bytu. Plodiny, které se nám podaří vypěstovat vlastními silami, nám přinášejí velkou radost a uspokojení. Tím spíš, když nás potěší jejich chuť a vzhled. Jahody a jahodníky jsou jedním z nejoblíbenějších druhů ovoce, které se rozhodneme pěstovat. Utrhnout si lahodnou, červenou, šťavnatou jahodu nebo jahůdku je jedna z nejlepších chutí našeho života. Co bychom měli o těchto druzích vědět? Podívejme se na toto téma blíže.

Jahody – oblíbené ovoce

Jahody jsou nejoblíbenějším ovocem pěstovaným na domácích zahrádkách. Není divu, jejich chuť je jedinečná. Sazenic jahod je celá řada a je možné je pěstovat i v květináčích na balkoně nebo terase. Tyto plody jsou považovány za afrodiziakum pro lásku a svádění, pravděpodobně díky svému mimořádně atraktivnímu vzhledu a chuti. A co víc můžeme říct o ovoci, které nám vyrostlo před očima a u kterého jsme si jisti, že jsme nepoužili žádná hnojiva ani postřiky, které by měly negativní vliv na naše zdraví.

Jak pěstujete jahody?

Jahodový keř miluje slunné místo. Dávám přednost lehké, humusovité a propustné půdě. Pro sazenice jahodníku je nejvhodnější pH 5,5-6, tedy mírně kyselé. Plody nemají rády těžkou nebo zamokřenou půdu.

Nejlepší doba pro výsadbu jahod je srpen až září nebo časné jaro. Nejvíce plodů jahodníku můžeme očekávat ve druhém až třetím roce po výsadbě. Proto se vyplatí plánovat pěstování našeho oblíbeného ovoce s předstihem. Důležité je, že jahody pěstujeme na jednom místě jen asi 3-4 roky a pak je musíme přesunout na jiné místo.

Sazenice jahodníku by měly být vysazeny do vlhké půdy bez plevelů a oddenků pcháčů. Pokud sázíte jahody na záhony, umístěte je asi 40 cm od sebe – to závisí na síle růstu odrůdy jahod.

Jak správně pečovat o jahody? Plody mají mělký kořenový systém. Proto je nejlepší pokrýt ovocné záhony zemědělským rounem nebo slámou. Poté rostlinky jahodníku zabalte do agrovlákna, nařízněte je křížem u spodní části rostliny a zasaďte je do země.

Odrůdy jahod

Staré odrůdy jahod jsou nejlepší a jsou velmi oblíbené již mnoho let. Nejoblíbenější odrůdy jahod jsou:

– Gasana nebo Selva opakovaná odrůda,

– závěsná odrůda Tristan Cherry,

– celoroční odrůda Tresca,

– Pokušení visí rozmanitost,

– jedna z nejstarších odrůd – Polsko,

– Aldebaran s jahodovou příchutí,

– se žlutými plody.

Pro balkonové květináče se hodí odrůdy Temptation, Tristan Cherry nebo Selva.

Ananas – ovoce s jedinečnou chutí

Jahoda je ovoce z čeledi růžovitých. Zdobí nejvybranější dezerty a přidává se do různých pokrmů nebo kompotů, kterým dodává mimořádně ušlechtilou chuť. Přestože jahody patří k nejkrásnějším lesním plodům, můžete je úspěšně pěstovat i na zahradě nebo na balkoně.

Začněte své dobrodružství s lesními jahodami a vychutnejte si jejich jedinečnou chuť.

Sazenice jahodníku se snadno pěstují, nemají vysoké nároky. Jsou vhodné do každé zahrady. Stejně úspěšným nápadem je i jahoda v květináči, která zdobí naši terasu nebo balkon. Sazenice jahodníku milují lehký stín, proto se vyplatí chránit je před plným sluncem. Na zahradě je vhodné pěstovat lesní jahody pod korunami stromů. Lépe pak snášejí sucho. Pokud však jahody pěstujete na slunném místě, jsou plody sladší a barevnější, ale jejich pěstování je náročnější.

Nejlepší půdou pro jahody, stejně jako pro jahodník, je propustná, mírně kyselá půda. Jahodník však nemá rád písčité půdy. Anturie jsou odolné vůči mrazu.

Sazenice vysazujte 20-30 cm od sebe. Plody nesnášejí sucho, proto je třeba sazenice pravidelně zalévat. Nejdůležitější je odplevelení – stejně jako při pěstování jahod se bude hodit plevelné rouno nebo sláma.

Odrůdy jahod

Za zmínku stojí zejména odrůda rujánských jahod, která plodí velké, obzvláště sladké plody podlouhlého tvaru. Nejoblíbenější odrůdou je Alexandria huckleberry, která připomíná lesní plody. Pokud hledáte něco originálnějšího, jsou dobrou volbou sazenice žlutých zázračných jahod. Jahoda v květináči je jedinečnou atrakcí – zavěšená jahoda je dokonalá.

Jak vidíte, k tomu, abyste měli jahody nebo lesní jahody na vlastní zahradě, stačí jen trochu úsilí. Nezáleží na tom, zda máte velkou zahradu, stezku nebo malý balkon – na každém z těchto míst si můžete vypěstovat vlastní ovoce. Klíčem k úspěchu jsou kvalitní sazenice, které najdete na https://moravske-sady.cz/cs_CZ/c/Lesni-jahody-a-jahody/55. Udělejte si radost a nasbírejte si krásné ovoce, které dostanete přímo na talíř.