Když vás strach paralyzuje. Panická ataka vás nezabije, ale může vám vzít váš život

Ilustrační foto

Kdo nezažil, neuvěří. Kdo zažil jednou, nechce už nikdy více, a přesto nebo spíše právě proto, většinou zažije znovu. Tento zážitek je natolik otřesný, že se člověku pevně spojí s místem a situací, kde k němu došlo. Pro příště se proto snaží obojímu vyhnout. A tím nevědomky začíná bloudit v začarovaném kruhu, protože lady jménem Panika postupně zpřetrhává jeho vazby s okolním světem a zahání ho svými chapadly do kouta, kde místo radosti čeká jen samota, úzkosti a deprese.

Stav, kdy tělo fyzickými projevy simuluje např. infarkt nebo dušení, je v podstatě dán extrémně silný záchvatem strachu, kterému se odborně říká panická ataka. V nedávném článku jsme si stručně nastínili, co může být spouštěčem této reakce.

Vítejte ve světě panických atak

Panické ataky, pokud se začnou opakovat, mohou znamenat pro život člověka reálnou hrozbu. Zpravidla ne přímo v rovině fyzického zdraví (jestliže člověk netrpí žádnými vážnými zdravotními problémy), ale z pohledu kvality života. Jak již bylo minule řečeno, ataka silně vyčerpá organismus, a to jak po stránce fyzické, tak psychické. Tato energie pak nutně začne chybět jinde. Pokud vás ataka „chytne“ ráno, je vám tak zle, že nejste schopni dojet na čas do práce. Tam vám to samozřejmě nebudou donekonečna tolerovat, takže nakonec dříve či později navštívíte lékaře. (Někdy je vám ovšem tak zle, že se volá rovnou záchranka.) Absolvujete řadu vyšetření, která pro vás překvapivě dopadnou dobře. Lékař zhodnotí, že vám vlastně nic není. Jeho prvotní trpělivost začíná brát za své. Nejste totiž jediný pacient v čekárně. Ti ostatní ovšem, na rozdíl od vás, mají nálezy „černé na bílém“.

Bludný kruh ústupků

Ve snaze předejít dalším záchvatům, začínáte se vyhýbat místům a situacím, kde se vám dělá zle. A zde začíná skutečný problém ohrožující váš život. Nejdříve se začnete vyhýbat prostorám, kde je hodně lidí, protože se vám tam špatně dýchá. Přestanete chodit do kina, pak se vám začne dělat zle v tramvaji nebo autobuse, také vám začnou vadit uzavřené prostory, takže ze svého života vyškrtnete výtahy a podchody. Zjistíte, že vaše odolnost vůči stresu jde rapidně dolů. Když kolega nebo šéf zvýší hlas, rozbuší se vám srdce. A přestoupit před kolegy a mít prezentaci? To je v tomto stavu nemyslitelné.

Nebezpečí atak

Nebezpečí panických atak spočívá v tom, že vás mohou postupně vyřadit z normálního života – připravit o přátele, práci a také rodinu. Jestliže se porucha nechá dojít do krajnosti, může člověk zůstat zavřený v bytě, protože bude mít strach z něho vyjít. (Nakonec však ani v něm nezůstane v bezpečí, protože ataka si ho najde i tam.)  Pokud ataky nezačneme adekvátně řešit, rády přecházejí v panickou poruchu a spojují se s nejrůznějšími formami fobií, nejčastěji s agorafobií (strach z otevřených nebo veřejných prostranství). Výjimkou nebývají ani deprese pramenící z pocitu bezmoci a také strachu ze ztráty základních životních jistot jako je zaměstnání, přátelé a rozpad rodiny či odchod partnera.

S atakami se však dá bojovat. Jak ven z bludného kruhu paniky se dozvíte v jednom z našich příštích článků.