Aktuální situace v bohumínském panelovém domě a souhrn důležitých kontaktů

Ilustrační foto: T. Branda.

BOHUMÍN – Přinášíme aktuální zprávy, jak to vypadá z bohumínského panelového domu, který byl poničen požárem. Na konci článku se také nachází užitečný seznam kontaktů pro osoby zasažené touto tragédií.

Na elektrickou energii nejsou připojeny byty od 7. podlaží výše, a to z důvodu nutnosti rozsáhlejších oprav a revizí.

„S napojením pater 7. až 12. patra je to složitější, protože se musí vyměnit poškozené části a provést rozsáhlé revize. Čím je patro blíž ohnisku požáru, tím jsou škody na rozvodech a elektroměrech rozsáhlejší. Opravy mohou trvat sedm až deset dní,“ uzvádí tisková mluvčí města Lucie Balcarová.

Studená a teplá voda již teče ve všech bytech, dodávky plynu jsou již také obnoveny. V budově se pohybují pojišťovací technici, kteří postupně prochází všech 60 bytů a dokumentují vzniklé škody, které město bude uplatňovat u pojišťovny.

Sanační firma zahájila v úterý sanaci domu po požáru, na střechu umístila dočasný agregát na elektrickou energii. Oheň a voda bohužel také zničila jeden z výtahů, ten bude muset být kompletně vyměněn. Druhý, větší výtah, čekají testy, jakmile se podaří nahodit elektrickou energii do celého panelového domu.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Připomínáme, že je zřízeno krizové centrum pro nájemníky domu, a to na telefonním čísle +420 731 531 731. Toto centrum je k dispozici v budově B městského úřadu v kanceláři číslo 101 a je otevřeno v pondělí a středu od 7:30 do 17 hodin a v úterý, čtvrtek a pátek od 8 hodin do 14 hodin. Centrum neslouží pro nabídky pomoci, ale pouze pro nájemníky. Centrum může pomoci například při odstraňování následků, vynášení poničených věcí ven z bytu. Pokud je potřeba náhradní ubytování, je možno se také obrátit na krizové centrum, které dodá potřebné údaje.

Pokud patříte mezi nájemníky, kteří potřebují psychologickou pomoc, je možno se obrátit na telefonní číslo +420 732 957 193 anebo +420 596 110 882, které patří Krizovému centru Ostrava.

Pomoc obětem trestných činů, svědkům a pozůstalým poskytuje také Bílý kruh bezpečí Ostrava, a to například na telefonních číslech +420 597 489 204 a +420 731 306 411.

Pro nejhůře postižené domácnosti je připravena finanční dávka okamžité pomoci, informace poskytne místní městský úřad na telefonním čísle +420 950 126 628 anebo +420 126 624.

Také připomínáme, že Moravskoslezský kraj zřídil sbírku za účelem zmírnění následků tragické události, o sbírce jsme informovali již v dřívějším článku.

Byl také zveřejněn seznam důležitých kontaktů v přehledné podobě, který je možno stáhnout a vytisknout z webových stránek města. Pro přehled přidáváme seznam důležitých kontaktů i pod článek.