Bylo snad objeveno 4500 let staré vyobrazení sluneční soustavy?

Ilustrační obrázek

Píše se rok 1930 a Clyde William Tombaugh má důvod k radosti. Našel to, co jeho kolegové hledají již čtvrt století. Mladému vědci se podařilo objevit dalšího souputníka naší sluneční soustavy. Pluto má průměr pouhých 2300 kilometrů, a v budoucnu, v srpnu 2006, bude zařazen pro svou velikost do skupiny trpasličích planet.

Zvláštní nález

Byl však Tombaugh skutečně prvním objevitelem – nebo naši prapředkové věděli o existenci Pluta již před mnoha tisíci lety? Existuje zajímavý archeologický nález. Je to 4500 let stará akkadská válcová pečeť z hlíny.

Podle badatelů je zde vyobrazena scéna, kdy se k sedící postavě přibližují další dvě postavy. Má to asi zobrazovat člověka (zřejmě majitele pečeti), kterého nějaký nižší bůh uvádí k výše postavenému bohu. To pro nás není tak podstatné. Zajímavá je výzdoba místnosti mezi oběma hlavami stojících postav. Někteří archeologové říkají, že není důležitá, a měla jen zaplnit prázdnou plochu. Je tomu ale skutečně tak?

Opravdu staré vyobrazení sluneční soustavy?

Mohlo by se totiž jednat o vyobrazení sluneční soustavy. Ve středu obrazu je Slunce, má paprsky. Okolo něj je rozmístěno jedenáct bodů různé velikosti, které by bylo možné považovat za oběžnice.  Když se pečetní válec otiskne do hlíny, je opravdu vidět jedenáct bodů, nepravidelně rozmístěných kolem Slunce: Měsíc, devět známých planet a jedna neznámá.

Pečeť byla nalezena při vykopávkách asi 50 km od města Kut v Iráku, majitelem měl být podle znaků na pečeti nějaký Illi-Illat, uctívající boha Dubsigu, což je semitské či akkadské jméno.

K tomu je také nutné podotknout, že ani astronomové nevylučují možnost, že se za Plutem ukrývá doposud neznámá planeta. Jsou to pouhé domněnky, ale někteří říkají, že by mohla být i větší než Jupiter.

Odpověď neznáme

Ať tak či tak, před 4500 lety se jednalo o vzdálenosti, vymykající se zcela představám tehdejších lidí. Není také jasné, kolik planet bylo do pečeti původně vyryto. Jedná se skutečně o naši sluneční soustavu, nebo nějakou cizí, odněkud z hlubin vesmíru, jak si to myslí někteří záhadologové? Nebo je to skutečně pouze jakási scéna, která nic neznamená a měla zaplnit prázdné místo? Pravdu zatím neznáme.