KORONAVIRUS: Opatření podle Blatného zabírají, rozvolnění ale po třítýdenním lockdownu nejsou v plánu

Zdroj: online vysílání

Česko – Dnes odpoledne se konala další datová konference ministerstva zdravotnictví, na níž ministr Blatný prezentoval aktuální data týkající se epidemiologické situace. Ačkoliv počty nově nakažených postupně klesají, nemocnice čelí největší zátěži od počátku pandemie. I proto nelze zatím s žádnými většími rozvolněními počítat, a to ani poté, co uplynou tři týdny od přísného lockdownu.

Ten, kdo si myslel, že po třech týdnech uzavření v okrese, který obývá, přijde rozvolnění, tak ten se velmi pletl. „Myslím, že bude férové, když řeknu, že 21. 3. nedojde k žádným zásadním otevíráním, umím si představit, že by – po dohodě s odborníky – bylo možné zvýšit perimetr pro pohyb při volnočasových aktivitách, nic jiného zatím do úvahy nepřichází,“ shrnul ministr Blatný s tím, že situace se sice zlepšuje, ale zatím rozhodně ne natolik, aby bylo možné jakékoliv razantní uvolňování.  Zároveň ale uvedl, že během příštího týdne bude muset být představen plán, jak se bude v rámci ČR dále postupovat. O možných rozvolněních (a o tom, kdy by k nim mělo být přistoupeno) již tento týden jednala protiepidemická skupina, o víkendu Blatný plánuje jednat jak s nezávislými odborníky, tak i s hlavní hygieničkou. Kromě toho ministr také poprvé připustil, že s odborníky probere povinnost nošení roušek venku, pokud je člověk na ulici sám.

Očkování

Jak ministr Blatný také shrnul, očkování v Česku konečně nabralo tempo, denně je v pracovních dnech očkováno kolem 40 000 osob (v předchozích týdnech se jednalo v průměru o cca 10 000 osob méně), aktuálně již bylo minimálně první dávkou očkováno přes milion lidí, z nichž cca 300 000 osob dostala již i druhou dávku. Také populace ve věku nad 80 let byla proočkována z 55 %, mezi lékaři pak bylo očkováno přes 60 % lidí. Pozitivní zprávou je i to, že ještě v průběhu března by do Česka mělo dorazit přes milion dalších dávek očkovacích látek, nejvíce pak od společnosti Pfizer, v dubnu by se mělo jednat o více jak dva miliony (a s ohledem na nově schválenou vakcínu Johnson&Johnson by čísla mohla ještě narůst). Blatný také doplnil, že očkování objektivně vedlo k nižšímu počtu nákaz mezi zdravotníky a klesají také počty nakažených v pobytových sociálních zařízeních a zařízeních sociálních služeb.

Aktuální stav

Epidemie se ale v každém případě vyvíjí lépe, než jak naznačovaly predikce. Dle nich mělo být tento týden denně diagnostikováno přes 20 000 nově nakažených, nejvyšší hodnoty přírůstků se ale pohybovaly kolem 15 – 16 tisíc. Také reprodukční číslo R kleslo pod hodnotu 1, tedy nově nakažených by mělo i nadále ubývat. Navíc podle odborníků platí, že přísnější opatření zavedená od 1. 3. se ještě plně neprojevila. Přesto faktem zůstává, že za březen by mělo přibýt na 300 000 nových případů onemocnění covid-19, což je obrovské číslo, které tvoří zároveň silný tlak na kapacity nemocnic.

Právě nemocnice se nyní pohybují ve skutečně rekordních číslech, s koronavirem je hospitalizováno přes 9 000 lidí, z nichž cca 2 000 jsou ve vážném stavu. I proto tedy ministr Blatný požaduje, aby hlavním indikátorem pro možná rozvolnění byl pokles pacientů v nemocnicích. K větším rozvolněním by dle jeho slov mohlo dojít až tehdy, když v nemocnicích bude cca 3 000 lidí s covidem. Takovýto stav by ale podle odhadů mohl nastat nejdříve v polovině (spíše té druhé) dubna – a aby bylo kýženého stavu dosaženo, je třeba udržet přísná opatření.