KORONAVIRUS: Rozvolnění v nedohlednu, Velikonoce v tvrdém lockdownu a bez možnosti překročit hranici okresu

Zdroj: Pixabay

Česko – I když by se s ohledem na pozvolna klesající počty nových případů nákazy koronavirem mohlo zdát, že epidemie brzdí a je čas na rozvolnění, opak je pravdou. Počty hospitalizovaných a ani těch, kteří jsou ve vážném stavu, totiž neklesají. Ministerstvo zdravotnictví proto nemá v plánu v dohledné době přistupovat k žádným větším rozvolněním, Velikonoce tak letos proběhnout v tvrdém lockdownu.

Za včerejšek testy prokázaly cca 3 300 nově nakažených koronavirem, což je o cca 700 méně než před týdnem (ačkoliv je třeba brát v potaz, že nedělní čísla jsou vždy nejnižší z celého týdne). Hospitalizovaných ve vážném stavu je ale 1 930 a celkem je v nemocnicích s onemocněním covid-19 8 362 lidí. Kromě stabilizace počtu denních přírůstků nakažených se tak nedá říci, že by se situace jakkoliv zlepšovala, a to i proto, že nemocnice jsou přeplněné. Pacientů sice již dramaticky nepřibývá, ale ani neubývá. Reprodukční číslo R se drží pod hodnotou 1 a infekce stále více postihuje Čechy než Moravu. Nejméně nakažených je pak na Ostravsku. A právě s ohledem na to, že epidemiologická data jsou zatím neuspokojivá, nemá ministerstvo zdravotnictví v plánu přistupovat k jakýmkoliv výraznějším rozvolněním. „S největší pravděpodobností bude možné zvážit uvolnění jen některých z těch nejpřísnějších opatření, zvažovat tedy budeme možnost rozšíření perimetru pro volnočasové aktivity,“ uvedl ministr Blatný.

Blatný vs. Prymula

Právě pro volnočasové aktivity nyní platí přísné omezení – lidé se nesmí hnout přes hranice obývané obce. Paradoxem ale je, že na nákup mohou vyrazit napříč celým okresem. Ačkoliv je tedy možné, že lidé se budou moci začít při volnočasových aktivitách pohybovat po celém okrese, rozhodně ani nadále nebude možné pohnout se přes jeho hranice. A to ani během velikonočních svátků. „Zejména během Velikonoc je třeba trvat na omezení pohybu, jinak bychom riskovali podobnou situaci, k níž došlo kolem Vánoc,“ vysvětlil Blatný. Zatímco vláda tedy nadále zastává rétoriku tvrdých omezení, někdejší ministr zdravotnictví Roman Prymula dnes v jednom z poskytnutých rozhovorů uvedl, že další prodloužení tvrdého lockdownu již ničemu nepomůže. Ministr průmyslu a obchodu Havlíček si naopak myslí, že se blýská na lepší časy a situace se lepší – ačkoliv ne rapidně. Proto je třeba o opatřeních diskutovat. „Dnes jsme si řekli, že o tom, jak bude systém nastaven, budeme jednat ještě ve čtvrtek. Je jistě férové, že na konci tří týdnů trvání lockdownu vše vyhodnotíme a zjistíme, jaké máme možnosti,“ shrnul.

V souvislosti s velikonočními svátky se objevila také myšlenka, že by po dobu jejich trvání mohl být utlumen průmysl, názory na uskutečnění se ale různí. Ministr vnitra Hamáček tedy pracuje s navyšováním frekvence testování (to by mělo být ve firmách povinné 2x týdně a nově by se tato povinnost měla týkat také firem s více jak 10 zaměstnanci) a přes Velikonoce by ve velkých provozech uvítal např. víkendový provoz. Ministr Havlíček se naopak k tomuto plánu staví spíše skepticky, výhrady zaznívají také ze strany Hospodářské komory.

Nouzový stav?

Dalším velkým problémem, který bude muset vláda vyřešit, je nouzový stav, resp. jeho prodloužení, o které plánuje sněmovnu opět požádat, a to minimálně na dobu dalších dvou týdnů. Hlasy pro podporu ale zatím nemá. Zatím totiž nejsou známy její další plány, scénáře a nejen opozice prodloužení nouzového stavu bez konkrétních informací odmítá (a zároveň by její zástupci chtěli vědět, proč nelze namísto nouzového stavu využít pandemického zákona). Proti myšlence prodloužení nouzového stavu se pak staví i KSČM.