KORONAVIRUS: Vláda chce prodloužit nouzový stav o další měsíc, rozvolnění v nedohlednu

Zdroj: online vysílání

Česko – Ačkoliv počty nově diagnostikovaných pacientů s onemocněním covid-19 postupně klesají, podle ministrů vnitra a zdravotnictví není prostor na jakákoliv uvolnění, naopak, v opatřeních je třeba vytrvat. Vláda proto bude sněmovnu žádat o další prodloužení nouzového stavu, a to o celý měsíc. Hlavním důvodem je snaha udržet omezení pohybu…

„Čísla za poslední dny vypadají lépe než v minulosti, můžeme říci, že křivka epidemie se pomalu otáčí, počet nově nakažených klesá. Co neklesá, to jsou počty hospitalizovaných v nemocnicích, tam jsou změny minimální, ale již jen obrat toho trendu je dle mého názoru dobrá zpráva. Je přitom jasné, že bez dodržování opatření by to nešlo,“ zahájil tiskovou konferenci po jednání vlády ministr vnitra Hamáček s tím, že právě proto, že situace se zatím zejména v nemocnicích nijak nezlepšuje, je třeba opět prodloužit nouzový stav, a to o další měsíc. Dodal také, že vláda hodlá vést ve sněmovně jednání o tom, proč je nouzový stav třeba. Hlavním důvodem je dle jeho slov to, že zavedená opatření prokazatelně fungují a jelikož jsou komplexní, nelze nějaká jen tak vyjmout a čekat, že efekt bude stejný.

Omezení pohybu?

Hamáček při prezentaci důvodů k nutnosti prodloužení nouzového stavu narážel zejména na sporné omezení pohybu, které nyní platí na úrovni okresů. Jak ovšem již prohlašoval ministr zdravotnictví Blatný, udržení omezení pohybu by mělo platit ideálně do Velikonoc (včetně), nikoliv tedy celý měsíc… „Rád bych upozornil, že nouzový stav není spojen s nějakým konkrétním opatřením, má svá pravidla, ta opatření mohou být samozřejmě měněna. Ale minimálně do Velikonoc je nutné udržet omezení pohybu, a to včetně meziokresních uzávěr,“ upřesnil následně Blatný.  Také podle Hamáčka je samozřejmě možné opatření různě upravovat s ohledem na aktuální vývoj situace. „Pokud by se stal zázrak a situace se po Velikonocích zlepšila, není nic jednoduššího než nouzový stav zrušit.“ Ani to ale samozřejmě nebude žádná výhra, i po ukončení nouzového stavu bude vláda dále postupovat v souladu s pandemickým zákonem a je třeba počítat s tím, že i v následujících měsících ještě bude nutné různé aspekty života významně omezovat.

Podle Hamáčka přitom rozhodně není možné tvrdit, že by okresní uzávěry byly zbytečné (což mimochodem již naznačil např. Roman Prymula, epidemiolog, který aktuálně působí jako poradce prezidenta), dokládají to dle jeho slov i data. Nejvíce se totiž situace zlepšila v okresech, které byly uzavřeny jako první. Stejně tak bylo zřejmé, že díky uzávěrám vlna epidemie šířící se ze západu země na východ na Moravě neudeřila v takové intenzitě.

Nejisté výhledy

S koronavirovou pandemií se nejen Česko potýká již více než rok. Jak ale upřesnil ministr Blatný, přibližně od ledna je tu nová – jiná – epidemie, převažujícím virem se stala tzv. britská mutace, která se chová jinak, agresivněji a také se masivněji šíří. I proto jsou v Česku nyní platná nejpřísnější opatření od počátku pandemie. Jak ale naznačují čísla, opatření zabírají a již existují i určité výhledy do budoucna. „Když vše bude v souladu s našimi modely, odhadujeme, že na konci dubna bychom se mohli dostat na čísla kolem 3 000 osob v nemocnicích, 500 osob na JIP a cca 4 000 nových diagnóz denně. To je sice hodně, ale oproti stavu, který tu byl nedávno, a jeho důsledky ještě vidíme v nemocnicích, by to bylo jednoznačné zlepšení,“ shrnul Blatný. Prvním rozvolněním, které by pak mělo v takovéto situaci nastat, je návrat dětí do škol. Ani ten však zatím není dle slov ministra vnitra na pořadu dne.