Dvě hlavy na jednom těle: Siamská dvojčata z Dublinu žila v izolaci od okolního světa

Ilustrační obrázek

Jak si vysvětlit některé experimenty přírody, které zjevně skončily ve slepé uličce? A to se leckdy jedná o případy, které nastaly poměrně dávno před chemickou revolucí čtyřicátých a padesátých let.

Narození zvláštního dítěte

Dne 14. května 1911 porodila císařským řezem Elisabeth McDougallová, manželka dublinského obchodníka s vínem, siamská dvojčata. Tedy tak zněla lékařská zpráva – šlo ale v podstatě o jediné dítě s dvěma nohama a rukama, poněkud širší hrudí, ale tělem, které mělo dvě srdce – a z něhož vyrůstaly dvě hlavy. Porodník byl přesvědčen, že dítě nepřežije a neprodleně zavolal kněze, ten však odmítl dítě pokřtít. William McDougall jej bez okolků vyhodil z domu. A dítě nezemřelo, mělo se k světu. Bylo obtížné sehnat kojnou a paní McDougallová kojit odmítla – jakmile totiž novorozence vzala do rukou, dostala hysterický záchvat a většinou omdlela.

Kronos a Saturn

McDougall tedy nařídil, aby jeho syny, Krona a Saturna (jde o dvě jména téhož boha), krmili převařeným kravským mlékem. Chlapci rostli, ale v izolaci od okolního světa. Porodník, farář, dobře zaplacená služka i rodina existenci chlapců tajili, aby nezpůsobili ve městě nemístný rozruch, či dokonce nějakou paniku. Sám otec chlapce učil číst, psát a počítat. Učili se snadno a rychle, byli nadaní, i když každá hlava měla jiné povahové vlastnosti.

Nenávist

Když bylo Saturnovi a Kronovi čtrnáct, zcela se zastavil jejich růst, takže dosáhli vzrůstu asi desetiletého chlapce, jen hlavy byly větší. V tomto období se také mezi sebou začali nenávidět – do té doby jakoby brali situaci s nadhledem. Kronos byl rozumově vyspělejší a zcela již pochopil jejich situaci. Uvažoval o sebevraždě, což si však jeho bratr rozhodně nepřál. Mezi bratrskými hlavami vzplál doslova boj o život. Kronos hledal způsoby, jak zlikvidovat společný organismus a Kronos také získával nad společným trupem jakousi nadvládu, když se mu chtělo kupříkladu vstát, Saturn se musel přizpůsobit.

Kronos získával i osobnostní převahu a tím více svoje sebevědomí ztrácel Saturn. Když pak ale dal v otázce sebevraždy bratrovi konečně volnou ruku, Kronos nečekaně změnil názor. Bylo pro něj jaksi lákavé vládnout nad společným osudem. Našel v tyranii nový smysl života. Mohl ovládat stejně postiženého, který neměl kam utéct. A začalo se tak schylovat k tragédii.

29. července 1925 byli bratři nalezeni mrtví. Vykrváceli totiž z bodných ran v Kronově krku. Nůž vedl Saturn, slabší zabil silnějšího. Vražedný nástroj použil zřejmě v momentě, kdy Kronos usnul. Tak se vysvobodil z rukou tyrana…

Roku 1939 vydalo londýnské nakladatelství MORNING knihu Bůh se nespletl, kterou sepsal dr. John McAdam, a ve které jejich neuvěřitelný příběh také zpracoval.