KORONAVIRUS: Sněmovna jedná o nouzovém stavu, Blatný trvá na omezení pohybu, komunisté nesouhlasí

Zdroj: online vysílání

Česko – Již více jak hodinu jedná sněmovna o prodloužení nouzového stavu, který by měl jinak skončit již tuto neděli. Požadavkem vlády je jeho další trvání po dobu 30 dní, pro tento návrh ale nemá podporu. Jaké reálné se tak jeví prodloužení o 14 dní, což se rozhodli podpořit komunisté. Ti ale zároveň mají podmínku – chtějí zrušit zákaz pohybu mezi okresy. Přitom právě to je dle slov ministra zdravotnictví Blatného stěžejní důvod, proč nouzový stav trvá – přesně to totiž uvedl na dnešní datové tiskové konferenci…

Dnešní datová tisková konference ministerstva zdravotnictví nepředstavila prakticky nic moc zásadního, podle ministra Blatného očkování probíhá bez problémů a dle plánů, očkováni jsou senioři, zdravotníci i učitelé a již po Velikonocích by se do centrálního rezervačního systému mohli hlásit zájemci ve věkové skupině 65+. Příští týden by mělo být zahájeno také řešení očkování osob na kritických postech infrastruktury a těch, kdo pracují v sociálních službách. Jak Blatný uvedl, úspěšně se rozběhla i registrace k očkování ve skupině lidí s chronickými onemocněními. Do konce dubna by tak mohlo být jednou dávkou vakcíny naočkováno kolem 2 milionů osob, v červnu by se pak mohlo jednat až o 60-70 % celé dospělé populace. Blatný také uvedl, že Česko údajně patří k zemím, které nejlépe hospodaří s očkovací látkou a poměr mezi vakcínami dodanými a podanými se blíží k 90 %.

V této souvislosti je ale nutné dodat, že denní nárůst očkovaných se zastavil na hodnotách 30-40 tisíc a problémem je dle některých odborníků také to, komu jsou vakcíny podávány. Z nejrizikovější skupiny seniorů nad 80 let totiž bylo očkováno cca jen 60 %. To může být způsobeno jak tím, že senioři by raději vakcínu dostali od svého praktického lékaře (ne všichni ale očkují a ti, kteří očkují, mají vakcín nedostatek), tak i nedostatečnou informovaností.  Naopak ve skupině učitelů je k očkování zaregistrováno na 170 000 osob, z nichž ale poměrně velká část nenaplňuje kritéria rizikovosti, resp. očkováno již bylo např. na 11 000 pedagogů ve věku pod 40 let.

Právě očkování by přitom mělo být určitou vstupenkou do normálního života. Jak totiž na datové tiskové konferenci zaznělo, hlavní hygienička Svrčinová počítá s tím, že jakmile bude vakcína běžně dostupná, mohli by být očkováni různými způsoby zvýhodňováni. Nejedná se přitom o nijak ojedinělý plán, např. ve Velké Británii se již ozývají hlasy, že neočkovaní lidé by nemuseli mít volný přístup do restaurací apod.

Aktuální stav a omezení pohybu

V současné chvíli lze říci, že Česku se podařilo úspěšně zatavit nárůst nových případů nákazy koronavirem a také obrátit tuto křivku směrem dolů. Nejtěžším úkolem však je udržení této křivky tak, aby došlo k poklesu hospitalizovaných. To se sice daří, ale velmi pozvolna – minulý týden denně do nemocnic s covidem-19 mířilo cca 900 lidí, tento týden je to cca o stovku méně.

Podle hlavní hygieničky Svrčinové se ale situace vyvíjí velmi dobře a poklesy jsou výrazné, počty hospitalizovaných včera dokonce klesly pod 8 000. Jak ovšem dodal ministr Blatný, „stále jsou to čísla nemírně vysoká, proto je třeba ještě dva týdny držet opatření, aby se situace zlepšila natolik, aby děti mohly jít do škol 12. 4.“ Je tedy poměrně jasné, jak bude dále probíhat právě diskuse o prodloužení nouzového stavu, který je nutný zejména k omezení pohybu mezi okresy – všechna další opatření by totiž bylo možné provádět i na základě tzv. pandemického zákona. Jednání ve sněmovně ale bude nepochybně bouřlivé, pomineme-li shodný požadavek na co nejrychlejší návrat dětí do škol, komunisté se sice shodli, že prodloužení nouzového stavu podpoří o dva týdny, ovšem zároveň požadují, aby omezení pohybu mezi okresy „padlo“ a bylo rozšířeno alespoň na kraje…Opozice zase pracuje s návrhy, aby lidem byly umožněny cesty na jejich nemovitosti…