Doputujte ke klenotu moravského baroka do Velehradu

Bazilika ve Velehradě
Bazilika Nanebevzetí Panny Marie ve Velehradě. Zdroj: Farnost Velehrad

Blíží se Velký pátek a Velikonoce. Vrcholí postní doba a je nejvyšší čas na to, abychom se vydali na nějaké významné poutní místo, kde máme možnost zakusit jedinečnou atmosféru s duchovním přesahem. Trojlodní bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje ve Velehradě s bohatě zdobeným interiérem patří k nejvýznamnějším poutním místům u nás.

Velehrad je významným duchovním centrem, místem častých církevních poutí a cyrilometodějských oslav. Hlavní cyrilometodějská pouť se koná každoročně 5. července v den svátku světců. Jen šesti dalším poutním místům na celém světě udělil papež nejvyšší vyznamenání Zlaté růže, které poukazuje na výjimečný duchovní význam tohoto cíle poutníků.

Zlatá růže
Vyznamenání Zlaté růže od papeže. Zdroj: Farnost Velehrad

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Chloubou farnosti ve Velehradě je barokní bazilika s budovami bývalého cisterciáckého kláštera. Historie tohoto místa se začala psát před více než 800 lety, kdy do údolí říčky Salašky přišlo prvních dvanáct cisterciáckých mnichů. Ti u obce Veligrad (dnešní Staré Město) vybudovali klášter. Podle toho dostal své jméno a stal se nositele mnohem starší duchovní tradice z 9. století, kdy na území přišli věrozvěstové Konstantin a Metoděj.

Areál kláštera z výšky
Pohled na areál bývalého cisterciáckého kláštera ve Velehradě z výšky. Zdroj: Farnost Velehrad

Původně románsko-gotický klášter se v důsledku husitských válek v 15. století nedochoval. Současná podoba pochází z přelomu 17. a 18. století. Z vnitřní výzdoby by vaší pozornosti rozhodně neměla uniknout klenba s malbami, které opticky zvedají strop o dvě patra. V závěru baziliky je vybudovaný mohutný kůr, který nese bohatě zdobené rozsáhlé varhany s 5521 píšťalami. Mezi křídly varhan je okno s vitráží Panny Marie, před kterou klečí Cyril a Metoděj.

Hlavní loď baziliky
Hlavní loď baziliky Nanebevzetí Panny Marie ve Velehradě. Zdroj: Farnost Velehrad

Bazilika s přilehlými budovami byla v roce 2008 prohlášena za národní kulturní památku. Dlouhá století sem proudí tisíce poutníků, ke kterým se v roce 1990 připojil také papež Jan Pavel II.

Informace k prohlídkám

Bazilika je otevřena celoročně. Prohlídky jsou však zcela vyloučeny v době konání bohoslužby či jiné kulturní nebo duchovní akce. O těchto nepravidelných časech se případně informujte na infocentru. Prohlídky s průvodcem jsou zpoplatněny.

 

Místo:

Kraj: Zlínský
Okres: Uherské Hradiště
Obec: Velehrad

Kontakt:

Bazilika Nanebevzetí Panny Marie a sv. Cyrila a Metoděje

Stojanovo nádvoří
687 06 Velehrad

Tel: +420 571 110 538
E-mail:
info@velehradinfo.cz
Web:
www.farnostvelehrad.cz