KORONAVIRUS: Velkokapacitní očkovací centrum v Praze otevře se zpožděním – kvůli nedostatku vakcín

Zdroj: online vysílání

Česko – Očkování v Česku postupuje, jen za poslední den bylo podáno téměř 60 tisíc dávek vakcín, což je nejvíce od startu v prosinci. Téměř dva miliony Čechů jsou tak očkovány jednou dávkou, kompletní vakcinaci má za sebou 660 000 z nich. Ačkoliv premiér Babiš plánoval, že po Velikonocích by mělo být denně očkováno až 100 000 osob, tempo ovlivňuje především nedostatek vakcín. Ten stojí také za tím, že pražské velkokapacitní očkovací centrum v budově O2 Universum neotevře tuto neděli, jak bylo avizováno, ale až na počátku května.

Očkovací centrum v budově O2 Universum těsně přiléhající vysočanské O2 Areně by mělo zvládnout denně naočkovat až 7 000 lidí. Jak uvedla Lenka Gutová, náměstkyně ředitele ÚVN, která zajišťuje v centru obslužnost, efektivita bude zajištěna tím, že celý proces je digitalizován. Při registraci lidé obdrží QR kód, který obsáhne všechny důležité informace. „My každého už od vstupu budeme evidovat, validovat všechny informace, které budou ze systému k dispozici. Lékař v hale jen údaje uvedené v aplikaci potvrdí a zájemce o očkování propustí k sestře, která vakcínu aplikuje a její podání také potvrdí,“ upřesnila. Právě digitalizace by měla provoz v centru významně urychlit. Centrum by mělo začít fungovat 3. 5. 2021 a rezervační systém by měl být spuštěn 26. 4., což je o cca měsíc později než dle původních plánů, otevřeno totiž mělo být již tuto neděli. Důvodem zpoždění je ale podle slov premiéra nedostatek vakcín, jejichž dodávky dodavatelé údajně pokrátili cca o polovinu. Přesto Babiš trvá na tom, že Česko má vakcín objednáno dostatek.

„My jsme ještě před časem měli slíbeno na duben 2,6 milionů dávek vakcín, bohužel AstraZeneca dodávky významně krátila, i to rozdělení v rámci kvartálů se mění, a tak číslo kleslo na 1,56 mil dávek. Dominantní vakcínou je nyní Pfizer. Celkově máme ale objednáno 27 mil vakcín, což je to pro 14,5 mil občanů, a jak je známo, je nás 10,7 milionu,“ uvedl premiér s tím, že během dubna či května by měla být také realizována kampaň na podporu očkování, jejímž záměrem bude motivovat k očkování ty, kteří ve vakcíny nemají důvěru.

Babiš také uvedl, že nového ministra zdravotnictví Petra Arenbergera požádal, aby na ministerstvu zdravotnictví vznikla speciální skupina pro očkování. Podle slov Babiše se viru a jeho nových mutací nezbavíme – což prý naznačují i výstupy jednání odborné skupiny EU – a tak je třeba myslet i na dny, potažmo roky budoucí a také možnou nutnost přeočkování. Zatím totiž není známo, jak dlouho vakcíny fungují a jak silnou imunitu vytváří. „Je pravděpodobné, že přibližně od října budeme muset určit další strategii na roky 2022 a 2023. Je to velice důležité a ministra Arenbergera čeká plno práce, jeho resort musí být zásadně posílen a všechny projekty musí být realizovány,“ shrnul Babiš.

Sám Arenberger pak poznamenal, že strategie je jasná a je třeba naočkovat co největší část populace, a to nejen kvůli vymýcení viru, ale také proto, aby bylo možné přejít na běžný zdravotnický provoz. „S očkováním budeme muset nejspíš pokračovat i v následujících letech, proto připravujeme očkovací odborníky na ministerstvu, abychom tu strategii rozpracovali,“ shrnul.

Na vybudování očkovacího centra O2 Universum se podílela armáda a odhadované provozní náklady dosahují k cca 12 milionům korun. Prostory poskytla skupina PPF zesnulého podnikatele Petra Kellnera zdarma.