Odbory Liberty Ostrava vyhlásily stávkovou pohotovost. Ohrožují huť peněžní machinace?

Foto: - Liberty Ostrava - Pro podnik nafotil ostravský fotograf Martin Straka

OSTRAVA / MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Jako důsledek insolvence, kterou před několika týdny oznámila britská mateřská společnost Liberty Steel, teď vyhlašují odbory huti Liberty Ostrava stávkovou pohotovost. Stávkuje se jak kvůli kapitálu Liberty Ostrava, tak kvůli nejasnostem okolo toku peněz, které ostravská huť čerpala z programu COVID. Do pohotovosti se zapojily všechny odborové organizace patřící pod Liberty Ostrava.

Ostravská huť se stala součástí skupiny Liberty Steel v roce 2019. Ta spadá pod globální koncern GFG Alliance, jejíž hlavní investor, Greensil Capital v březnu tohoto roku vyhlásil insolvenci. Majitel GFG Alliance, Sanjeev Gupta, bezprostředně poté požádal britskou vládu o podporu 170 milionů liber, což ale britská vláda krátce poté odmítla.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

„Současná situace ohrožuje chod firmy,“ řekl předseda odborové organizace Kovo Liberty, Petr Slanina s tím, že odboráři vývoj situace sledují s velkým znepokojením, jelikož z vedení ostravské huti zaznívají také informace o zapůjčení emisních povolenek Liberty Ostrava rumunské huti v Galati, patřící také do skupiny Liberty Steel.

Jenže právě tyto povolenky, v hodnotě přesahující 5 miliard korun, jsou údajně posledním kapitálem, který ostravské huti zůstal po necelých dvou letech fungování ve skupině Liberty Steel. Tento kapitál měl být přitom využit na modernizaci ostravské huti a zavedení inovativních technologií výroby, tak zvané Zelené oceli (Green Steel).

„Využití emisních povolenek pro modernizaci huti je součástí dohody skupiny Liberty s naší organizací, uzavřené v době koupě. Zapůjčení emisních povolenek Liberty Ostrava rumunské huti v Galati jednoznačně odmítáme,“ uvedli ostravští odboráři k motivu pro aktuální stávkové pohotovosti.

Odboráři navíc poukázali na nutnost prověřit, kde se aktuálně nachází finanční prostředky ve výši dvou miliard korun, které Liberty Ostrava získala jako provozní úvěr ze státního programu COVID.

„Z covidové půjčky ostravská huť dosud nečerpala žádné prostředky. Podle informací vedení skupiny Liberty Steel jsou tyto finance na účtu instituce Greensil, která je v insolvenci,“ uvedli dále k problematice odboráři Liberty Ostrava.