Další vážné případy kvůli sněhu. Horská služba včera zachraňovala dvojici 5 hodin

Foto: Horská služba Beskydy

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ – Blíží se víkend a někdo patrně bude chtít vyrazit na hory. Horská služba však důrazně varuje veřejnost před nánosem čerstvého sněhu, neschůdností terénu a zasněženými turistickými ukazateli.

Jen za poslední dva dny vyjížděla horská služba v Beskydech ke třem podobným záchranným akcím, kdy lidé ve sněhu zabloudili a vysílili se. Problémy přitom měla kvůli sněhu i sama horská služba. Po jednom včerejším zavolání lidí na linku 112 po 8 hodině večer, skončila záchranná akce v náročném terénu až v jednu hodinu v noci.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Ve čtvrtek 15. dubna kolem osmé hodiny večer přišla z linky 112 výzva na stanici horské služby Javorový, že v hřebenové partii Velkého Javorového uvízli tři turisté s dvěma psy. „Neměli jsme problém s pátráním. Turisté věděli přesně, kde jsou, ale cesta k nim byla velice náročná,“ uvedl k večerní záchraně Marcel Svoboda z horské služby.

Záchranáři vyjeli k případu na sněžném skútru a terénní čtyřkolce. Závěrečný úsek ale museli kvůli hlubokému sběhu jet na skialpech. „Turisté byli vyčerpaní, hladoví a jejich psi byli nervózní a poněkud útoční,“ popsal dále situaci Svoboda s tím, že naštěstí byli dobře oblečeni, jen neměli „čelovky“, nebo jinou svítilnu a přicházela tma.

„Po pás se brodili sněhem, dokonce i turistické značení na stromech bylo zapadané sněhem,“ dodal ještě Svoboda. Posléze museli záchranáři dokonce ze sněhu vyprostit i své skútry, na kterých pak turisty odvezli do obce Řeka k autu.

Jako přes kopírák

Další výjezd pak zažili členové horské služby ze stanice ve Frýdlantu nad Ostravicí. „V osm hodin večer nás kontaktoval mladý pár, který uvízl během túry z vrcholu Smrku do Podolánek. Zavolat nás se rozhodli poté, kdy úsek dvou kilometrů zdolávali celkem tři hodiny,“ řekl k tomuto zásahu Jaroslav Pavlica, záchranář Horské služby Beskydy.

I zde měli turisté dobré vybavení a především zkušenosti, takže se nesnažili jít po pás ve sněhu až do úplného vyčerpání. Sněhová situace v Beskydech je ovšem natolik vážná, že v tomto případě členům horské služby, s technikou a pak na lyžích, trvalo asi dvě hodiny, než se k turistům vůbec dostali.

„Terén je nyní natolik obtížný, že jsme se ty lidi ještě další dvě hodiny snažili dostat zpět k jejich vozidlu. To se nám povedlo až v jednu v noci,“ doplnil Jaroslav Pavlica.

Tyto dva případy nejsou v současné době v Beskydech ojedinělé. Horská služba k tomu očekává během nadcházejícího víkendu velký nápor návštěvníků.

„Samozřejmě chápu snahu lidí dostat se, vzhledem k situaci s Covidem, z města do přírody. Jenže je vždy nutné pečlivě túry plánovat a zjistit si informace o aktuálním stavu sněhové pokrývky. Ani značené cesty nejsou nyní průchodné, takže pěší skutečně velmi riskují,“ varoval návštěvníky pohoří Radan Jaškovský, náčelník Horské služby Beskydy. Dále řekl, že stejně tak by turisté měli výlety plánovat s ohledem na vlastní síly a schopnosti.

Psali jsme včera: Dvě turistky v Beskydech zaskočil sníh, musela pro ně jet horská služba