KORONAVIRUS: Od příštího pondělí se mohou všechny děti vrátit do školek. Ovšem jen v některých krajích

Zdroj: PxHere

Česko – Ačkoliv hlavním tématem dnešní tiskové konference po jednání vlády bylo řešení vztahů s Ruskem, a to vzhledem k výbuchu muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014, vláda měla dnes na programu také další možná protiepidemická rozvolnění. Dnes tedy padlo rozhodnutí týkající se pravidel docházky dětí do mateřských škol, které bude možné plně otevřít již nadcházející pondělí. Podmínkou ale bude naplnění jasně stanovených kritérií.

Koronavirová epidemie v Česku nezpochybnitelně ustupuje, od poloviny března počty nově nakažených setrvale klesají. V neděli tak přibylo pouze 823 nově pozitivních, což je nejméně od poloviny loňského října, v sobotu byl pak počet nově nakažených nejnižší od 5. září 2020. I proto se ozývá stále více hlasů volajících po dalších rozvolněních, k nim se však vláda zatím příliš nemá. Největší zájem se samozřejmě pojí k návratu dětí do škol, o jehož harmonogramu dnes měla vláda také jednat. Přijatá rozhodnutí jsou však spíše dílčího charakteru.

Zatímco počínaje dneškem se konečně do školy vrátily i děti na Děčínsku (kde bylo znovuotevření prvních stupňů ZŠ kvůli neuspokojivé epidemiologické situaci o týden posunuto) a byly umožněny také konzultace na středních školách pro skupiny maximálně šesti žáků, od příštího týdne zatím žádné zásadní změny v plánu nejsou. Počínaje 26. dubnem by měla být pouze obnovena praktická výuka nižších ročníků středních škol a také praktická výuka posledních ročníků škol vysokých. Ohlášeno sice bylo také rozvolnění na úrovni mateřských škol, to se ale nebude týkat zdaleka celé země.

Aktuálně mohou mateřské školy navštěvovat pouze děti, které splňují základní podmínku – tedy fakt, že navštěvují poslední (povinný) ročník MŠ a v září budou nastupovat do 1. třídy ZŠ. To by se ale na mnoha místech mohlo již příští týden změnit, vláda totiž rozhodla o tom, že do školek se mohou vrátit všichni žáci. Ovšem jen za předpokladu, že v daném kraji, kde se školka nachází, nepřesáhne týdenní přírůstek nových případů nákazy koronavirem hodnotu 100 nakažených v přepočtu na 100 000 obyvatel. To by v praktické rovině znamenalo, že do školek se (vzhledem k aktuálním údajům) vrátí děti pouze ve dvou krajích v ČR, tedy v kraji Karlovarském a Královéhradeckém, stanovenému limitu se přibližuje také kraj Plzeňský (rozhodnou středeční čísla, definitivní stanovisko vláda vydá ve čtvrtek). Opětovné zapojení dětí do předškolního vzdělávání pak – na rozdíl od školní docházky – není podmíněno ani pravidelným testováním a ani nošením ochrany dýchacích cest.

Právě testování dětí ve školách patří také ke sporným tématům, aktuálně užívané antigenní testy jsou totiž mnohými považovány za nekvalitní a jejich výsledky za neprůkazné. Dle některých by vhodnější variantou bylo testování PCR a umožnění návratu dětí do škol v běžném – prezenčním – režimu (aktuálně totiž školní docházka funguje rotačně). Ministr zdravotnictví Arenberger sice podobný postup dnes nevyloučil, ale zdá se, že v dohledné době jeho realizace na pořadu dne nebude. „Testování ze slin projednávám se všemi zúčastněnými, předpokládáme, že by se z antigenních testů na PCR testy mohlo částečně přejít. Ovšem jen pokud se nám podaří zajistit kapacity a také vhodné odběrové sety, tedy včetně logistiky je to zatím v jednání. Detaily jsme zatím neprobírali, ale jednání o tom probíhají,“ uzavřel.