Dáma s kaméliemi: Osudná milostná aférka dala vzniknout slavnému románu

Marie Duplessisová

I v dnešní době dojímá osud dámy s kaméliemi srdce mnoha romantiků…

Konec jedné aférky

Večer 30. srpna 1845 jakoby se Alexandru Dumasovi mladšímu zhroutil svět. Odebral se, ostatně jako snad většina Pařížanů, do divadla. Procházel se po divadelních chodbách, když tu najednou přímo proti němu kráčel starší pán a do něj byla zavěšená krásná žena. Oba Dumas znal. Tím pánem byl hrabě Stackelberg, bývalý ruský vyslanec ve Francii, ona byla Marie Duplessisová, Dumasova milenka.

Marie Duplessisová

Ještě téhož večera se s ní rozešel, ale lidé, kteří se vyznali v pařížské společnosti, to mohli považovat za přehnanou reakci. Přestože jí bylo pouhých jedenadvacet let, už nějakou dobu žila ze známostí s různými muži, a nebylo to navíc žádné tajemství.

Narodila se jako Alphonsine Plessisová v Nonantu, vesnici v zapadlé francouzské provincii. Její rodina žila v bídě, Alphonsine byla ale krásná a díky tomu se uchytila i v Paříži. Měla navíc talent – tím byla schopnost předvést se každému zákazníkovi v takové roli, kterou chtěl – od urozené paní až po výstřední intelektuálku. Její klientela byla stále bohatší, a tak začala provozovat salon, brzy známý po celé Paříži. Změnila si jméno a ti nejvýznamnější zákazníci jí kupovali dárky a kamélie, které si oblíbila.

Mladý Dumas se tak marně oddával iluzi, že by se kvůli němu vzdala tak prosperujícího živobytí, na to byla příliš pragmatická.

Alexandre Dumas ml.

On sám to ostatně také neměl v mládí jednoduché. Narodil se roku 1824, jeho matka byla švadlena a on nemanželské dítě. Jeho otec byl sice slavný spisovatel Alexandre Dumas (který vstoupil do dějin literatury jako „starší“), ale uznal ho teprve v době, kdy bylo chlapci sedm let. Potom mu poskytl dobré vzdělání, na druhé straně jej ale bez zábran odebral matce, a mladý Alexandre tím velmi trpěl. Však také v jeho pozdějších dílech hrály tak často ústřední roli tragické ženské postavy.

Každá mince má ale dvě strany, a tak s otcem dále rostl v blahobytu, ostatně jen tak se dostal i do salonu Marie Duplessisové. Jenomže se do ní zamiloval. A románek trval od podzimu roku 1844 do onoho osudného večera roku 1845. Dnes není jasné, zda se s Marií chtěl Alexandre oženit. Ale ona, jakkoliv mu zlomila srdce, mu také dopomohla ke světové slávě, když zpracoval její osud.

Slavný román

Rozhodujícím impulzem byla Mariina předčasná smrt, asi rok a půl poté, kdy zemřela na tuberkulózu. Jakmile se projevila nemoc, která se odrazila i na její kráse, bohatí příznivci ji opustili, a tak zemřela Marie v dosti nuzných poměrech.

To vše inspirovalo Dumase k tomu, aby se v té době neobvykle otevřeně rozepsal o morálce vyšší společnosti a jeho Dáma s kaméliemi se setkala s velikým úspěchem. Příběh obletované kurtizány, která zemřela mladá, opuštěná a v naprosté chudobě, dojímal. Málokterý námět se dočkal tak častého a tak různorodého zpracování. Již v roce 1853 použil tuto tragickou historii jako předlohu Giuseppe Verdi pro jednu ze svých nejslavnějších oper La traviata. A k Mariinu hrobu na pařížském hřbitově na Montmartru prý dodnes chodí ctitelé románu a nosí tam kamélie.