Platby se párují a lidé v Bohumíně tak mohou třeba za psa platit online

Foto: Portál občana města Bohumína

BOHUMÍN – Jednodušší komunikaci s úřadem teď mohou využít občané z Bohumína. Místní magistrát tam spustil do ostrého provozu elektronickou službu pro komunikaci s městem, tak zvaný Portál občana. Ten lidem šetří čas i peníze. Občané v něm mohou zaplatit třeba poplatek za psa, jehož splatnost je v Bohumíně 30. dubna.

„Během prvních dnů ostrého provozu se do portálu přihlásily desítky Bohumíňáků a řada z nich už i zaplatila on-line. Všechny platby proběhly úspěšně a jsou spárovány,” uvedl místostarosta Bohumína Lumír Macura.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Portál občana také umí pohlídat termíny splatnosti. „V sekci Poplatky se zobrazují závazky, které je třeba městu uhradit. Pokud lidé do systému doplní i své osobní údaje v podobě telefonního čísla a e-mailové adresy, budou jim pravidelně chodit připomínky termínu platby prostřednictvím e-mailu, či textové zprávy na mobil,“ vysvětlil dále místostarosta.

Město si od Portálu občana slibuje postupnou digitalizaci různých agend a služeb, které lidé ve městě využívají. Ušetří jim čas, který by museli investovat do návštěvy radnice. A může jim snížit i výdaje. Pošta si totiž za platbu složenkou účtuje 44 korun, zatímco on-line platba nic nestojí.

Přidanou hodnotou Portálu občana je i jeho propojení s veřejnou správou. Lze v něm využívat služeb týkajících se osobních dokladů, pořídit zde je možné i výpisy z rejstříku trestů, důchodového pojištění, zdravotní dokumentace, katastru nemovitostí, nebo například zjistit stav bodového konta řidiče.

Zájemci najdou službu Portál občana na adrese obcan.bohumin.cz nebo se do ní mohou prokliknout z městského webu v sekci Radnice.