KORONAVIRUS: Otevření obchodů se nekoná, od pondělí se do škol vrátí děti jen v některých krajích. Čím se vláda řídí, nikdo neví

Zdroj: online vysílání

Česko – Na dnešní jednání vlády čekali především drobní podnikatelé a provozovatelé maloobchodu. Podle avizovaných plánů totiž měla vláda rozhodnout o otevření obchodů právě od nadcházejícího pondělí. K tomu ale nakonec nedošlo. Jaké změny tedy od pondělí nastanou?

Od pondělí 3. 5. 2021 budou otevřeny služby z kategorie péče o tělo a péče o zvířata, a to napříč celou republikou. Podobně měly být otevřeny také obchody, to ale nakonec vláda neschválila. „Ten předpoklad tam byl, že incidence bude kolem hranice 100 nakažených na 100 tisíc obyvatel. Ale poslední čísla jsou 145-150 na 100 tisíc. Takže toho požadovaného čísla v pondělí s velkou dávkou pravděpodobnosti nedosáhneme, tedy ten požadavek nebude naplněn. Skupina MESeS proto otevření maloobchodu nedoporučila – a navrhla posunout otevření o týden, což jsme akceptovali,“ uvedl ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček s tím, že když už Česko bez maloobchodu funguje čtyři měsíce, ještě jeden týden to vydrží…

Havlíček ovšem také dodal, že bez ohledu na to, jaká bude situace za týden, 10. 5. budou obchody již plošně otevřeny. „Z mého pohledu je celý systém nepředvídatelný, vláda diskriminuje zejména nejmenší podnikatele, kteří provozují obchody a služby. Malé obchody mohly být otevřeny už dávno, vláda se ale bála zasáhnout do byznysu velkých firem, a to je vůči menším podnikatelům nefér,“ shrnula poslankyně TOP09, Helena Langšádlová.

Postup vlády v rozvolňování je tedy opět značně netransparentní, zatímco tento týden je dodržení hranice incidence důležité, příští týden již důležité nejspíš nebude. Je totiž třeba říci, že v posledních dvou měsících skutečně došlo k významnému poklesu nových nákaz, zatímco v březnu ale čísla klesala velmi prudce, v dubnu se pokles značně zpomalil. Pokud by byl dodržen stávající týdenní trend poklesu o 18 % (reálně však tento trend brzdí, tedy lze předpokládat, že tempo poklesu se spíše sníží), k 10. květnu by v Česku incidence nákazy dosahovala maximálně k hodnotě 106 – rozhodně ale ne na 100 a méně. Dle jakých dat a pravidel se tedy vláda rozhodla postupovat, není jasné.

Návrat do školy

Určitá rozvolnění, která nastanou v pondělí, pak zahrnují již jen částečné obnovení školní docházky ve vybraných krajích, resp. umožnění rotační výuky na 2. stupních ZŠ, a to v krajích Královéhradeckém, Karlovarském, Plzeňském, ale také Středočeském, Libereckém, Pardubickém a v Praze (v posledních čtyřech zmiňovaných se pak nově do školek – stejně jako v prvních třech jmenovaných, kde toto již platí – mohou vrátit také všechny děti, ne jen ty předškolního věku). Testování na prvních stupních pak nově bude probíhat pouze jedenkrát týdně. Ministr školství Plaga pak dodal, že od 10. května bude rotační výuka na 2. stupních umožněna v celé ČR. Kdy bude zahájena výuka (vyjma té praktické, která již probíhá) na středních školách stále jasné není, Plaga zatím pracuje s nejbližším možností 17. května. Stejně tak není známo, kdy bude obnovena teoretická výuka na školách vysokých.

Právě 17. května by se pak dle slov ministra Havlíčka mohly otevřít také zahrádky restaurací (ovšem údajně opět za předpokladu naplnění požadované incidence nákazy…).