Pylová sezóna se u nás prodlužuje, trvá téměř deset měsíců. Jak zmírnit příznaky pylové alergie?

Ilustrační foto. Wikimedia commons free.

Vše postupně rozkvétá, květiny i ovocné stromy. Chtělo by se říci, že nyní začíná pylová sezóna, tedy “ráj“ alergiků. Není tomu tak. Pyly trápí alergiky už mnohem dříve, a to zpravidla koncem února, kdy kvetou lísky a olše. Je-li tepleji, mohou rozkvést dokonce i v lednu. Takže ubohý alergik může trpět ještě v průběhu zimy. Úroda nejrůznějšího pylu trvá přibližně až do konce října. Pak si alergik může asi na dva měsíce oddechnout, pokud jej ovšem kromě pylové alergie nesužuje třeba alergie na roztoče nebo prach. Ať už jste v péči lékaře či vaše problémy jsou lehčího rázu, můžete kromě užívání léků nějak zmírnit své alergické problémy? Částečně ano. Podívejme se, jak na to.

Alergie stručně

Alergie je přehnaná reakce těla na látky, se kterými se běžně setkáváme a které by nám normálně neměly vadit. Jenže díky nerovnováze imunitního systému nám vadit začnou a tělo se proti nim brání různě bouřlivou reakcí. Jedním z nejčastějších typů je alergie na pyl kvetoucích rostlin. Odborně se hovoří o polinóze.

Mezi mírnější příznaky patří pálení a řezání očí, kýchání, smrkání. Těžší příznaky zahrnují otoky (např. očí), bolest v krku, kašel či příznaky podobné viróze, včetně zvýšené teploty. V závažných případech dochází k rozvoji astmatu, záchvatů dušení apod. Výjimkou nemusí být ani projevy na kůži (např. tzv. kopřivka) či zažívací potíže.

Kolik pylových zrn spustí obtíže?

Zkuste uhádnout, kolik pylových zrn je potřeba na 1 m3, aby spustila u alergika příznaky. Uvádí se pouhých 10–20 pylových zrn na 1 m3!

Sucho, teplo vs. chlad, zima

Na šíření pilu v ovzduší má velký vliv aktuální počasí. Jednoznačně mu nahrává sucho, teplo a větrno. V takovém počasí pyl urazí i celé kilometry. Tehdy budou alergika řezat oči, bude kýchat či smrkat nebo pokašlávat. Naopak ochlazení a hlavně déšť, který pyl spláchne a zvlhčí vzduch, mu přinese citelnou úlevu.

Ráno vs. odpoledne, večer

Na množství pylu v ovzduší má také vliv denní doba. Nejméně je ho ráno, případně pozdě večer, kdy padá noční vlhkost. V tu dobu pořádně vyvětrejte a, je-li to možné, vyrazte ven. Odpoledne a večer je pylu nejvíce. V letních horkých dnech je ve vzduchu také více prachu, který společně s pylem ještě zintenzivní dráždění sliznic.

Louky, lesy, hory

Obecně platí, že alergici by se měli raději vyhýbat loukám (záleží samozřejmě na konkrétním typu pylové alergie). Naopak v lese je pylu méně, protože nejvíce se ho zachytí na jeho okraji. Méně pylu je také u řek nebo rybníků s písčitým či kamenitým břehem. Díky nižším teplotám je na horách pylová sezóna o něco posunutá. Využijte toho a v době, kdy u vás řádí pyl, odjeďte na hory.

Nenoste si pyl domů

To, že si po příchodu domů umyjete ruce, je samozřejmostí. Podobně byste si ale měli umýt také obličej, abyste z něj smyli pyl a prach. Tyto drobné částice ulpí ovšem také na oblečení. Z tohoto důvodu je dobré se převléci do domácího oděvu, a to např. na chodbě. Nepřevlékáme se v místnosti, v které spíme nebo trávíme většinu času. Pyl se zachytí i ve vlasech, zejména dlouhých. Proto si je častěji myjte. Není ovšem nutné je usilovně drhnout několika dávkami šamponu. Stačí malé množství, někomu může pomoci jen pečlivé spláchnutí vlasů teplou vodou.

Slunné počasí láká k sušení prádla na balkóně, ale to nemusí být pro alergiky správná volba, protože na něm může ulpět docela velké množství pylu, zejména když v okolí kvetou diskutabilní rostliny.

Chraňte si oči a nos

Sliznice jsou obzvláště zranitelné (mimochodem máme oční i nosní sliznici), proto je nutná jejich ochrana. Oči ochráníme pomocí brýlí. Čím větší skla, tím lépe. Kdo nosí cyklistické, které jsou zahnuté i do boku a dobře přiléhají na čele, ten potvrdí, že má oči méně podrážděné než při nošení brýlí obyčejných nebo žádných. Co se týká ochrany nosu, v současné kovidové době by mohly pomoci právě respirátory, které by měly pylová zrna zachytit. Podpořit odolnost vlastní nosní sliznice můžete nosními spreji obsahujícími třeba mořskou vodu nebo vincentku. Pokud nechcete utrácet, nalijte si trochu klasické vincentky do malé stříkačky a občas si stříkněte do nosu.