Reportáž: Jak probíhá očkování v centru na Černé louce? Byli jsme tam, víme vše!

Fotogalerie: (raš)

OSTRAVA – Co se s vámi bude dít krok za krokem, když přijdete v centru Ostravy na očkování proti Covidu-19? To jsme zjistili v ostravském očkovacím centru na Černé louce. V den naší návštěvy vše proběhlo bez čekání a front. Pojďme se na to podívat od začátku.

Celosvětově žhavé téma posledních dní. Tím je očkování proti Covidu-19. Jakmile si projdete martýriem s registrací a čekáním na SMS zprávu, ve které dostanete z Ministerstva zdravotnictví  informaci, že mají pro vás vakcínu a tedy i volný termín ve vybraném očkovacím centru, můžete vyrazit na očkování.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Den D je tady. „Samozřejmě, že jsem trochu nervózní. Celý rok vidíme, že virus je hrozná potvora a umí s člověkem strašné věci. V rodině nám na covid zemřeli už 2 lidé. Popularitě očkování nepomáhají ani kauzy o vedlejších účincích vakcín, ale jsem tady. Očkování je pro mě cesta,“ říká před vstupem do očkovacího centra 42 letý Ostravák Roman, který trpí silnou cukrovkou a může se proto očkovat přednostně už nyní.

Hned po vstupu do budovy narazíte na dvě recepce. Vyberte si tu vpravo, nebo vlevo, podle toho kde čeká méně lidí. Těch je tady dnes tak akorát, abyste na řadu přišli za minutu. Předložíte kartičku pojišťovny a občanský průkaz. Sestřička podle dokladů zkontroluje, že jste na dnešek skutečně objednaní. Jste-li chronický pacient, chce od vás vidět také lékařskou zprávu, která potvrzuje vaši diagnózu. Zeptá se, poprvé, zda se dnes cítíte dobře.

Následuje průchod turniketem. Píp. Poté u jednoho ze dvou pultíků, opět se zdravotní sestrou, vyplníte formulář, tak zvaný Informovaný souhlas. V něm stojí, jakou vakcínou budete očkováni. V den naší návštěvy to byla Comirnaty od firmy Pfizer. Formulář obsahuje informace, proti čemu se jdete očkovat, že látka je schválená SUKLem, že účinnost látky nastupuje za týden až 14 dní a další formality.

Odpovědět zde musíte také na 7 otázek. Patří mezi ně, zda jste už prodělal Covid-19, zda berete léky na ředění krve, měl jste někdy alergii na očkování a nakonec… zda se cítíte dobře.

Poté, co vyjdete pár schodů, se ocitnete v obrovské očkovací hale. Odbavení klientů tady probíhá rychle. Před vámi stojí dva lidé a do 5 minut jste na řadě, abyste si pohovořili s lékařem. Ten si s Vámi stručně projde informace z vaší zdravotní karty. V případě chronických pacientů opět nahlíží do lékařské zprávy, kterou jste přinesli s sebou. S lékařem krátce probíráte třeba to, zda vám očkování doporučil specialista z odborné ambulance.

A jdete na řadu. Už stojíte před očkovacími místy, kde se má dnes odehrát to nejdůležitější. Očkovacích buněk je tady  jedenáct. Nad každou kukaní svítí jakýsi semafor ve tvaru proužku. Červená obsazeno, zelená volno. Blikla zelená. Jdi!

Opět si vás přebírá lékař, který sedí před buňkou za stolem u počítače. Z očkovací kukaně s číslem B2 už vesele vykukuje sestra, která vám píchne vakcínu a která, jak později prozradila, běžně pracuje na dětském oddělení v porubské fakultní nemocnici.

Po krátkém rozhovoru s lékařem a dohledání všech vašich údajů v počítači, následuje poučení, že máte po očkování 30 minut sedět v odpočívárně a v případě, že se vám udělá špatně, hned se máte obrátit na přítomné zdravotníky. Nakonec ještě padne obligátní otázka: „Jak se dnes cítíte?“

Vcházíte do očkovací buňky. Ta je nečekaně prostorná s otevřeným stropem. Klaustrofobici se tady určitě bát nebudou. „Odložte si tady na věšák,“ vyzývá vás sestra a ptá se, zda jste pravák, nebo levák. Pokud jste pravák, injekci dostanete do levého ramene.

Nervy kulminují. Na dotaz, zda to bolí, sestra odpovídá to, co už víte: „Jen to lehce štípne, ale zítra tu ruku asi budete cítit hodně. Někteří klienti mívají druhý den teplotu, vezměte si na to, když tak, paracetamol, ten je nejvhodnější.“

Vakcíny leží připravené v misce, je jich tam asi 10. Pak sestra po jedné sáhne a je to tady. Desinfekce místa vpichu, jehla, trochu tlaku a je naočkováno. Na dotaz, jak dlouho tady připravené vakcíny mohou ležet, se dozvíte, že je farmaceutičtí laboranti připravují z mrazáků, které se nachází zde v očkovacím centru. Dělají to průběžně po celý den. Ve stříkačce prý mohou být jednu až dvě hodiny, což se ale díky rychlosti a plynulosti očkování vůbec nestává.

Po naočkování projdete do odpočívárny, kde jsou seřazeny židle přesně ve 2 metrových rozestupech. Z nápoj-matu si můžete zdarma načepovat do kelímku vodu. Kontrola hodinek a pak čekání třicet minut. Během té doby v poloplné čekárně nikdo nekolabuje. Je to pohodová půlhodinka.

Nakonec se zastavíte u výstupní recepce, kde vám po předložení průkazu pojištěnce vystaví kartičku, na které máte napsáno datum podání očkovací látky, číslo šarže vakcíny a termín pro druhou dávku. Do 45 minut od vstupu jste venku. Je hezký slunečný jarní den, ideální třeba pro návštěvu některého ostravského okénka a lehkou procházku městem.

Dále na našem webu

Jiřině Bohdalové je dnes 90: V mládí učila v Ostravě na ZŠ a našla zde lásku