Ostrava dnes zažívá památný den, dominanty města se rozzáří trikolórou

Foto: raš - Most Miloše Sýkory nasvícený do trikolory

OSTRAVA – 76. výročí osvobození si dnes Ostrava připomene rozsvícením městských dominant v barvě trikolóry. Patřit bude mezi ně Most Miloše Sýkory, nebo Nová radnice.

Je pátek, pátek 30. dubna a v Ostravě si dnes připomínáme 76. výročí osvobození Ostravy v závěru II. světové války. U této příležitosti zástupci vedení města dnes položí květiny u památníku v Komenského Sadech. Také u této příležitosti radnice vydala publikaci s názvem Boj o Ostravsko 1945.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Kniha čerpá z archivních dokumentů a vzpomínek pamětníků z řad vojáků obou bojujících stran i civilistů. Líčení doplňují osobní příběhy. Autorem knihy je Ondřej Kolář, vedoucí oddělení historického výzkumu Slezského zemského muzea. Prodávat ji budou pobočky Ostravského informačního servisu zatím pouze na eshopu. Po otevření obchodů bude k dostání fyzicky přímo v jednotlivých pobočkách za 370 korun.

foto: MMO – Publikace Boj o Ostravsko 1945

„Bohužel ani letos si Ostrava nebude kvůli pandemii moci připomenout tuto významnou událost slavnostněji, než jen komorní pietní akcí k uctění památky veteránů u památníku v Komenského sadech,“ řekla mluvčí města Andrea Vojkovská.

Přestože se neuskuteční organizovaný pietní akt u památníku v Komenského sadech, mohou lidé, kteří chtějí uctít památku padlých, kdykoliv v tento den položit u sochy kytici individuálně.

Foto: raš – Skulptura Miloše Sýkory připomínající jeho skon 30. dubna 1945 při osvobození Ostravy